Zabrze wybuduje basen, a zapłaci później

MBE
opublikowano: 12-04-2011, 11:32

Wykup wierzytelności pozwoli zrealizować kosztowną inwestycję, na którą brakuje miastu pieniędzy.

W dobie szybującego w górę zadłużenia samorządów i ograniczeń możliwości zaciągania długu zapowiadanych przez ministerstwo finansów, miasta i gminy poszukują nowych form finansowania inwestycji. Zabrze wybrało montaż finansowy polegający na wykupie wierzytelności przez bank finansujący wykonawcę inwestycji. W ten sposób upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu - będzie miało nowy basen i uniknie konieczności zaciągania kosztownego kredytu. Inwestycję realizuje
Miejski Zakład Kąpielowy z Zabrzu, czyli jednostka budżetowa samorządu.

- Kiedy inwestor nie ma funduszy, poszukuje innych możliwości finansowych. Ponieważ jesteśmy jednostką budżetową, zdecydowaliśmy się nie na kredyt, a na wykup wierzytelności - mówi Agnieszka Bober, dyrektor  Miejskiego Zakładu Kąpielowego (MZK).

MZK już ogłosiła przetarg na budowę krytego basenu kąpielowego wraz z montażem finansowym inwestycji. Termin składania ofert mija 12.05.2011 r. Basem ma powstać w trzykondygnacyjny budynku. Hala basenowa ma mieć dwie wydzielone strefy: sportową z basenem sportowym i widownią oraz rekreacyjną z basenem rekreacyjnym, dwoma basenami, jaccuzi oraz brodzikiem dla dzieci. W budynku ma też powstać saunarium i pomieszczenia pod wynajem.

Firma wyłoniona w przetargu będzie miała 18 miesięcy na wykonanie zadania - basem ma zostać wybudowany do końca 2012 r. Od marca 2012 r. miasto ma z kolei rozpocząć spłatę rat do banku, z którym wcześniej wykonawca zawrze umowę na wykup wierzytelności. Spłata ma zakończyć się w 2016 r. Zgodnie z wymogami inwestora, czyli MZK, raty nie mogą przekraczać 20  proc. ogólnej wartości robót wskazanej w ofercie (z wyjątkiem ostatniej, która będzie stanowić różnicę pomiędzy zatwierdzoną wartością robót a sumą zapłaconych wcześniej rat).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu