Zabrze wybuduje kryty basen, za który zapłaci później

MBE
opublikowano: 11-04-2011, 00:00

Wykup wierzytelności pozwoli zrealizować kosztowną inwestycję, na którą miastu brakuje pieniędzy.

Wykup wierzytelności pozwoli zrealizować kosztowną inwestycję, na którą miastu brakuje pieniędzy.

W dobie szybującego w górę zadłużenia samorządów i ograniczeń możliwości zaciągania długu zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów miasta i gminy poszukują nowych form finansowania inwestycji. Zabrze wybrało montaż finansowy polegający na wykupie wierzytelności przez bank finansujący wykonawcę inwestycji. W ten sposób upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu — będzie miało nowy basen i uniknie konieczności zaciągania kosztownego kredytu. Inwestycję realizuje Miejski Zakład Kąpielowy z Zabrzu, czyli jednostka budżetowa samorządu.

— Kiedy inwestor nie ma funduszy, poszukuje innych możliwości finansowych. Ponieważ jesteśmy jednostką budżetową, zdecydowaliśmy się nie na kredyt, lecz na wykup wierzytelności — mówi Agnieszka Bober, dyrektor Miejskiego Zakładu Kąpielowego (MZK).

MZK już ogłosił przetarg na budowę krytego basenu kąpielowego wraz z montażem finansowym inwestycji. Termin składania ofert mija 12 maja. Basem ma powstać w trzykondygnacyjnym budynku. Hala basenowa ma mieć dwie wydzielone strefy: sportową z basenem sportowym i widownią oraz rekreacyjną z basenem rekreacyjnym, dwoma basenami, jaccuzi oraz brodzikiem dla dzieci. W budynku ma też powstać saunarium i pomieszczenia pod wynajem. Firma wyłoniona w przetargu będzie miała 18 miesięcy na wykonanie zadania — basem ma zostać wybudowany do końca 2012 r. Od marca 2012 r. miasto ma z kolei rozpocząć spłatę rat do banku, z którym wcześniej wykonawca zawrze umowę na wykup wierzytelności. Spłata ma zakończyć się w 2016 r. Zgodnie z wymogami inwestora, czyli MZK, raty nie mogą przekraczać 20 proc. ogólnej wartości robót wskazanej w ofercie (z wyjątkiem ostatniej, która będzie stanowić różnicę między zatwierdzoną wartością robót a sumą zapłaconych wcześniej rat).

Kontakt:

Agnieszka Bober

Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu

tel.: +48 322711297-23

e-mail: [email protected]

faks:+48 322711297-22

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane