Zabrze zbuduje drogę do nowych terenów inwestycyjnych

DI, PAP
opublikowano: 06-06-2013, 20:36

Nową drogę do terenów inwestycyjnych w północnej części Zabrza zbuduje przy wsparciu środków unijnych samorząd tego miasta. Połączenie ul. Handlowej z DK79 udostępni 13 ha nowych gruntów i skróci dojazd z zagospodarowanych już terenów przemysłowych do węzła autostrady A1.

Umowę na budowę ok. 500-metrowego nowego połączenia oraz kompleksowy remont 200 m istniejącej ul. Handlowej wraz z położeniem wzdłuż drogi odpowiednich sieci podpisali w czwartek przedstawiciele władz miasta i wykonawcy - Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów z Gliwic.

Jak podkreśla zabrzański samorząd, droga skomunikuje ok. 13 ha gruntów określanych dotąd jako okołoprzemysłowe. W pobliżu działają przedsiębiorstwa, część z nich w obrębie specjalnej strefy ekonomicznej. W ostatnich latach dogodnie położony teren – przylegający do DK79, położony w pobliżu węzła z A1 – nie był zagospodarowany.

Wobec sygnałów inwestorów zainteresowanych ulokowaniem tam działalności, miasto podzieliło te grunty na dwanaście przylegających do siebie działek o pow. od 0,47 do 3,1 ha i przygotowało oszacowany na 12 mln zł unijny projekt ich udostępnienia. Projekt otrzymał 85-procentowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

W przetargu okazało się, że koszt realizacji inwestycji sięgnie ok. 6,6 mln zł. Za tę kwotę - oprócz budowy przystosowanej do ciężkiego ruchu nowej drogi oraz remontu fragmentu starej - powstanie przy nich podziemna infrastruktura techniczna, w tym: kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieć wodociągowa oraz instalacja oświetlenia drogi i kanalizacja teletechniczna.

Nowa droga, która podobnie jak istniejąca część, nosić będzie nazwę ul. Handlowej, będzie miała trzy pasy – dwa do ruchu i jeden postojowy. Będzie dostosowana do ciężkiego transportu. Z drogą krajową zostanie połączona prostym skrzyżowaniem.

Po zakończeniu projektu, planowo 30 czerwca 2014 r., Zabrze zamierza włączyć udostępnione działki do specjalnej strefy ekonomicznej. Poszczególne grunty będą potem sprzedawane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zabrze zbuduje drogę do nowych terenów inwestycyjnych