Zabytki czekają na inwestorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 01-10-2012, 00:00

Miłośnicy Dolnego Śląska chcą uratować niszczejące zamki i pałace. Zdobyli poparcie w sieci, teraz poszukują inwestorów.

Trójce wrocławian marzy się, by na Dolnym Śląsku powstała „Polska Dolina Loary”. Chcą dotrzeć do inwestorów, którzy dostrzegą biznesowy i kulturowy potencjał tamtejszych zamków i pałaców. Zaczęli od mobilizacji i edukacji społeczności internetowej. Fanpage „Polska Dolina Loary” zyskał prawie 3 tys. fanów. Za inicjatywą stoją Bartosz Witecki, grafik, pasjonat dolnośląskich zabytków, Marek Nowak — flash developer, miłośnik nowinek technologicznych, oraz Anna Hamrol — analityk biznesowy, zafascynowana dolnośląskimi pałacami i fotografią. Nazwa akcji nawiązuje do położonej we Francji historycznej krainy, w której znajduje się kilkaset pałaców i zamków. Na Dolnym Śląsku jest ich aż 760. Większość z nich jest bardzo zaniedbana — ponad 30 proc. znajduje się obecnie w ruinie, a tylko około 10 proc. jest wyremontowanych. Akcja ma wypromować niszczejące zabytki, które wciąż mają potencjał inwestycyjny.

— Wierzymy, że naszą inicjatywą przyczynimy się do tego, że polskie obiekty zostaną poddanerenowacji i w przyszłości krainie dolnośląskich pałaców zostanie nadana wyjątkowa nazwa, a miejsce to będzie równie znane i chętnie odwiedzane przez turystów jak francuska Dolina Loary — mówi Bartosz Witecki, inicjator akcji.

Dawną świetność zamkom i pałacom mogą pomóc odzyskać inwestorzy, którzy podejmą się ich renowacji. Zabytkowe obiekty mają ogromny potencjał — przekonują organizatorzy akcji — w starych murach mogą powstać muzea, hotele, instytucje samorządowe, domy kultury, restauracje, pomieszczenia mieszkalne, może rozwijać się też drobny handel. Przywołują przykłady podobnych inwestycji, które zakończyły się sukcesem — jest nim Dolina Pałaców i Ogrodów koło Jeleniej Góry — to ponad 30 pałaców, zamków i dworskich posiadłości. Niemal wszystkie znalazły nowych właścicieli i zostały wyremontowane. Aby rozpropagować swoją akcję, jej inicjatorzy planują umieścić na mapach Google’a trójwymiarowe modele wybranych obiektów. Jako pierwszy swojego modelu doczeka się pałac w Piotrkowicach (koło Trzebnicy). Już wkrótce rozpoczną się też prace koncepcyjne nad portalem o pałacach Dolnego Śląska skierowanym do inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu