Zachód i słabszy złoty wstrzymały hossę na GPW

Artur Szymański
opublikowano: 18-01-2006, 00:00

Zrobiło się nerwowo. Grono optymistów na giełdzie topnieje, przybywa inwestorów widzących perspektywy rynku w nieco ciemniejszych barwach niż jeszcze kilka dni temu. Rynek akcji jest mocno rozgrzany i w każdej chwili może dojść do bardziej gwałtownych ruchów niż te z wtorkowej sesji.

Duża zmienność rynku w ostatnich dniach to raj dla popisów daytraderów. W porannej fazie sesji podjęto próbę pokonania rekordowego poziomu zamknięcia sesji 6 stycznia. Bez powodzenia. Do dzieła ruszyli natomiast sprzedający. Rozczarowanie doprowadziło do szybkiego, 30-punktowego spadku indeksu WIG20. Po południu sytuacja uspokoiła się i ostatecznie WIG20 zakończył dzień niemal na tym samym poziomie, na jakim go rozpoczął. Na wykresie technicznym powstała więc świeczka o płaskim korpusie i mniej więcej równych cieniach. Fakt, że pojawiła się ona po poniedziałkowym białym korpusie teoretycznie oznacza, że bykom brakuje siły do kontynuacji trendu. Tyle teorii. Należy pamiętać jednak, że przy tak dużych emocjach jak obecnie, prognozowanie kierunku na najbliższą przyszłość może być obarczone dużym błędem.

Silny trend wzrostowy na razie jednak obowiązuje. To jest mocnym argumentem na korzyść posiadaczy akcji. Inwestorzy, którzy chcą walczyć z trendem, mogą się sparzyć. Dotyczy to zwłaszcza graczy na rynku terminowym. Lepiej więc po prostu skupić się na bieżących wydarzeniach i ewentualnie szybko na nie reagować. Z drugiej strony sygnały z giełd zachodnich i azjatyckich oraz z rynku walutowego nie sprzyjają optymistom. Złoty oddał wczoraj część dorobku z poprzednich dni, po około 1 proc. straciły indeksy najważniejszych giełd Europy. Po dłuższym weekendzie od spadku rozpoczęły się notowania w Nowym Jorku. Jakby tego było mało, do 3-miesięcznego maksimum podskoczyła cena ropy naftowej. To wszystko może, ale i nie musi, wpłynąć negatywnie na warszawską giełdę.

Wydaje się, że dla ciągłości wzrostowego trendu lepiej by było nie przeć na siłę pod prąd ku nowym szczytom hossy. Lepiej poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności. Chwila na złapanie oddechu na pewno by się bykom przydała.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane