Czytasz dzięki

Zachodni analitycy: tyle złotych za franka w kolejnych latach

ONO
opublikowano: 29-09-2011, 10:57

Znaleźliśmy prognozę, która mówi o spadku kursu franka o 1 zł. Ale są też mniej optymistyczne.

W polskich mediach pełno prognoz dotyczących ceny franka, ale analitycy podkreślają, że i tak jesteśmy zakładnikiem ruchów na głównych walutach. Sprawdziliśmy więc prognozy 15 zagranicznych brokerów dla kursu franka względem euro i euro względem złotego. Stąd już tylko krok do szacunków ceny franka w przyszłości.

Mediana prognoz 15 biur na koniec tego roku daje poziom 3,48 zł wobec 3,62 zł w czwartek rano. Najwięcej otuchy w serca polskich kredytobiorców wlewają JP Morgan i HSBC, stawiający na 3,25 zł. Największym pesymistą jest Wells Fargo, który jako jedyny oczekuje dalszego umacniania się franka do złotego (do 3,67 zł).

W dłuższej perspektywie jest tylko jeden broker pesymistycznie nastawiony do kursu naszej waluty – to Scotia Capital, której prognozy pozwalają oszacować oczekiwan kurs CHFPLN na 3,71 zł na koniec 2012 r. Mediana dla brokerów wynosi w tym wypadku 3,05 zł. Największym optymistą jest natomiast Nomura, prognozująca kurs 2,76 zł już za 15 miesięcy. Różnica aż 1 zł w skrajnych oczekiwaniach potwierdza stare porzekadło, że rynki zależą od analityków tak samo jak pogoda od metereologów.

Później powinno być jeszcze lepiej. Są dwa biura, które prognozują obie pary walutowe nawet na koniec 2013 r. BNP Paribas oczekuje 2,85 zł, a Nomura 2,62 zł. Pożyjemy…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane