Zachodnie giełdy na stabilnych poziomach; nadal w centrum uwagi Brexit

  • PAP
opublikowano: 23-11-2018, 09:50

Zachodnie giełdy na stabilnych poziomach rozpoczynają piątkowy handel. Czynnikiem ryzyka jest ewentualne weto Hiszpanii w sprawie Brexitu, podają maklerzy.

Kontrakty na indeksy w USA zniżkują po 0,3-0,4 proc., co sugeruje słabsze rozpoczęcie sesji po wolnym w Dniu Dziękczynienia.

Spadki widoczne są w piątek na tych giełdach w Azji, które działają.

Na giełdach w Europie zyskują banki, ale "równoważą" te zwyżki spadające kursy akcji spółek wydobywczych.

Zainteresowanie rynków w dalszym ciągu budzi Brexit.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w czwartek, że projekt deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji między UE i Wielką Brytanią po wyjściu tego kraju ze Wspólnoty został uzgodniony na poziomie negocjatorów i wstępnie poparty na poziomie politycznym.

Tekst został przesłany do 27 krajów członkowskich, kiedy szef KE Jean Claude-Juncker przekazał mu informację na temat osiągniętego porozumienia. W niedzielę tekst deklaracji mają zatwierdzić szefowie państw i rządów unijnej "27".

Tymczasem premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział szefowej brytyjskiego rządu, że Madryt zawetuje umowę między UE a Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Domaga się on wcześniejszego, bilateralnego porozumienia z Londynem dotyczącego Gibraltaru.

Według dziennika “La Vanguardia”, w nocy ze środy na czwartek Sanchez miał wyjaśnić May, że głównym powodem sprzeciwu Madrytu wobec umowy o Brexicie jest brak osobnego hiszpańsko-brytyjskiego porozumienia w sprawie Gibraltaru. Do tego terytorium, należącego do Wielkiej Brytanii od 1713 r., roszczenia zgłasza Hiszpania.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,2 proc. do 1,1384 USD. Brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. do 1,2778 USD, po zwyżce w czwartek o 0,8 proc.

Spadają notowania Bitcoina - od początku tego tygodnia to już zniżka o ponad 20 proc.

Ropa na NYMEX tanieje o 2,5 proc. do 53,30 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie tanieje o 0,9 proc. do 6.235,00 USD za tonę.

Złoto traci 0,4 proc. do 1.226,04 USD za funt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu