ZACHODNIO-POMORSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 1,7

Udział województwa w PKB (proc.) 4,0

Średnia płaca (zł) 3084,4

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 103,7

Stopa bezrobocia (proc.) 16,6

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 8,5

Liderzy i ich Punktacja

1 PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra 100,000

2 Kronospan Szczecinek 70,639

3 Zakłady Chemiczne Police 69,910

4 Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego w Szczecinku 66,966

5 Hotel Senator 66,882

6 Zakład Przetwórstwa Rybnego Barkas 64,442

7 Zakład Drzewny Pomeranian Timber 63,236

8 Maldrobud Wiesława Malinowicz i Edward Malinowicz 60,292

9 Zakład Przemysłu Drzewnego w Krosinie 60,011

10 Kabel-Technik-Polska 59,170

1Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra z Nowego Czarnowa należy do koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i jest jednym z największych zakładów województwa zachodniopomorskiego. Jako producent i dystrybutor energii i ciepła w regionie, a także ważny pracodawca, zajmuje pozycję lidera na mapie gospodarczej regionu.

Jerzy Kondratowicz

dyrektor Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra

Możemy się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi, a dobra kondycja gwarantuje terminowe regulowanie zobowiązań publiczno-prawnych i pracowniczych, co z kolei ma przełożenie na całą lokalną gospodarkę. Zatrudniając 2,1 tys. osób, należymy również do najważniejszych w województwie pracodawców. Oprócz tego współpracujemy z wieloma dostawcami i usługodawcami z regionu. Władze lokalne zasilamy zaś znacznymi wpływami podatkowymi, które pozwalają na efektywną realizację celów gospodarczych i społecznych. Nasz oddział prowadzi działalność sponsoringową, udziela darowizn i promuje ochronę środowiska. Pomagamy zwłaszcza w tych dziedzinach życia, które ze względu na sytuację państwa są zaniedbywane.

2Kronospan w Szczecinku jest jednym z największych na świecie producentów płyt meblowych i paneli ściennych. Zakład powstał w 1989 r. i dzięki znacznym inwestycjom jest liderem w branży.

Krzysztof Aleksandrowicz

dyrektor Kronospan Szczecinek

To dla nas ważne wyróżnienie. Z pewnością na taką opinię władz lokalnych wpłynęło to, że Kronospan jest dużym pracodawcą, który współpracuje z samorządem i stara się być odpowiedzialnym członkiem społeczności lokalnej. W Szczecinku mamy jedne z największych zakładów na świecie produkujących płyty meblowe i panele ścienne. Zatrudniamy około 800 pracowników i dodatkowo korzystamy z usług ponad 600 firm w promieniu 50 km. Spółka jest źródłem utrzymania łącznie dla około 5 tys. osób. Współpraca z samorządem jest dla nas bardzo ważna. W planach mamy m.in. wspólne działania w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej w Szczecinku. Staramy się także wspierać lokalne inicjatywy charytatywne, szkoły, kluby sportowe czy hospicjum.

3Zakłady Chemiczne Police to firma z historią i tradycjami. Od ponad 40 lat produkują m.in. nawozy azotowe i fosforowe, biel tytanową i amoniak. Choć spółka nie jest obecnie w najlepszej kondycji finansowej, pozostaje w czołówce firm województwa zachodniopomorskiego.

Jacek Głowacki

prezes Zakładów Chemicznych Police

Zakłady są największym pracodawcą w województwie i od początku działalności determinują rozwój regionu. Spółka ma stały kontakt z samorządem lokalnym. Regularnie monitorujemy wydarzenia w gminie i powiecie polickim. Staramy się aktywnie uczestniczyć w działaniach strategicznych dla "małej ojczyzny". Udzielamy pomocy zależnie od potrzeb i własnych możliwości. Police wspomagały lokalny sport, kulturę i edukację. Jesteśmy np. wraz z gminą Police współgospodarzami święta miasta, a także współuczestniczymy w działaniach targowo-wystawienniczych. Ze względu na kryzys i wynikającą z niego trudną sytuację zmuszeni byliśmy ograniczyć działalność sponsoringową. Społeczność lokalna, która jest w większości zawodowo związana ze spółką, rozumie nasze obecne położenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane