Zachodniopomorskie przygotowane na zagrożenie ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 16:23

Służby sanitarne, weterynaryjne i ochrony środowiska woj. zachodniopomorskiego są przygotowane na wypadek ewentualnego zagrożenia ptasią grypą - zapewniali dziennikarzy we wtorek przedstawiciele tych służb w Dziwnówku (Zachodniopomorskie).

Służby sanitarne, weterynaryjne i ochrony środowiska woj. zachodniopomorskiego są przygotowane na wypadek ewentualnego zagrożenia ptasią grypą - zapewniali dziennikarzy we wtorek przedstawiciele tych służb w Dziwnówku (Zachodniopomorskie).

W Dziwnówku rozpoczęła się dwudniowa narada powiatowych i granicznych inspektorów sanitarnych oraz powiatowych lekarzy weterynarii z całego województwa na temat ich współdziałania w sytuacjach zagrożeń epidemiologicznych i epizoologicznych.

Jak poinformował zachodniopomorski inspektor weterynarii dr Tomasz Grupiński, już na początku września powstały w regionie "plany gotowości" na wypadek pojawienia się wirusa ptasiej grypy, które w ostatnich dniach zostały zaktualizowane.

Wojewódzki lekarz weterynarii podkreślił, że stale w województwie monitorowane są hodowle drobiu, jak i stada ptaków żyjących wolno. Padłe zwierzęta są badane na obecność wirusa. Te działania mają pomóc w jak najszybszym wykryciu choroby, jeśli się pojawi - zaznaczył. Jak dotąd wszystkie wyniki były ujemne -podkreślił.

Grupiński dodał, że służby weterynaryjne współpracują z ornitologami. "To konieczne, bowiem na terenie województwa znajduje się wiele miejsc, gdzie występuje kumulacja dzikiego ptactwa" - wyjaśnił. Wymienił m.in. rezerwat Świdwie, gdzie rocznie przebywa ok. 100 tys. ptaków, Zalew Szczeciński i Pojezierze Drawskie. "Ornitolog najszybciej zauważy w zachowaniu ptaków niepokojące zmiany" - zaznaczył.

Służby sanitarne i weterynaryjne już teraz zalecają hodowcom drobiu ostrożność. Specjalnie dla nich powstała broszurka, którą rozprowadzają na terenie całego kraju ośrodki doradztwa rolniczego. Powinna ona już trafić do wszystkich zainteresowanych.

"Zalecamy, by nie karmić przydomowego drobiu na zewnątrz, tylko w pomieszczeniach zamkniętych. To ważne, bo karma może przyciągnąć dzikie ptaki. W dużych fermach należy drób bezwzględnie trzymać w zamknięciu" - powiedział Grupiński.

Wszelkie niepokojące objawy u ptactwa należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane