Zaciera się główny silnik światowej gospodarki

JKW
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Kryzys w strefie euro i walka z inflacją sprawiły, że rynki wschodzące rozwijają się coraz wolniej.

Kraje rozwijające się — motor, który wyciągnął w ostatnich latach globalną gospodarkę z kryzysu — tracą impet. Jak wynika z badania PMI HSBC, w ostatnich miesiącach koniunktura w tych krajach ulega wyraźnemu ochłodzeniu. Najnowszy odczyt tzw. Indeksu Rynków Wschodzących sugeruje, że w czwartym kwartale gospodarki aktywność gospodarcza była znacznie niższa, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Wskaźnik wyniósł 52,2 pkt, czyli właściwie na poziomie z poprzedniego — najsłabszego od dwóch i pół roku — kwartału.

— Odnotowywana ostatnio słabość rynków wschodzących to skutek kryzysu w strefie euro, ale też utraty impetu przez Stany Zjednoczone i Wielką

Brytanię. W dużej mierze wynikało to z obniżania przez te kraje zadłużenia, co odbiło się na handlu międzynarodowym, a tym samym na produkcji w państwach rozwijających się — tłumaczy Stephen King, główny ekonomista HSBC. Najbardziej dołują Chiny — największy z rynków wschodzących. Od kilku miesięcy wskaźnik koniunktury w tym państwie utrzymuje się w okolicy 50 pkt, a więc poziomu przepowiadającego stagnację. Oprócz słabego otoczenia zagranicznego przyczyną tego hamowania jest polityka pieniężna. Chiny walczą z inflacją, dlatego podnoszą stopy procentowe i rezerwy obowiązkowe banków. Podobnie jest w wielu innych gospodarkach rozwijających się.

— Walka z inflacją okazała się tak skuteczna, że na wielu rynkach wchodzących głównym zmartwieniem jest już brak wzrostu gospodarczego, a nie nadmierny wzrost cen. Kraje te dysponują jednak dzięki temu amunicją, której nie mają gospodarki rozwinięte — mogą pobudzić koniunkturę, obniżając stopy procentowe — zaznacza Stephen King. Jak na tle innych rynków wschodzących wygląda Polska?

Wiele się od nich nie różnimy. Nasz wskaźnik HSBC PMI wynosił w grudniu 51,3 pkt, czyli był bardzo zbliżony do zbiorczego indeksu. Problemy mamy podobne — kryzys w strefie euro zagraża naszemu wzrostowi, a rosnąca inflacja zmusiła bank centralny do podnoszenia stóp procentowych, przez co koniunktura jest słabsza, niż mogłaby być.

— Do Polski, podobnie jak do wielu innych rynków wschodzących, zbliża się spowolnienie gospodarcze. W 2012 r. nasz PKB spowolni do około 2,3 proc. z ponad 4 proc. w 2011 r. W przyszłym roku wzrost gospodarczy powinien wrócić powyżej 3 proc. — mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane