Zaczął się odwrót od złotego

Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski
opublikowano: 21-01-2005, 00:00

Od rana na rynku było niespokojnie. Inwestorzy, nie czekając na dane o dynamice produkcji przemysłowej i cenach produkcji, zaczęli sprzedawać polską walutę, do czego przyczynił się spadek kursu EUR/USD. Złoty szybko dotarł do krytycznego poziomu 4,11 zł za euro, którego przełamanie tworzyłoby formację podwójnego dna z zakresem zmiany przynajmniej do 4,17 zł. Nastawienie do naszej waluty i papierów w niej denominowanych zmienia się na negatywne.

Zbliżające się posiedzenie RPP uaktywniło jej członków. Znany z gołębiego nastawienia Mirosław Pietrewicz oczekuje spadku inflacji do poziomu celu inflacyjnego w III lub IV kwartale, choć pierwsze miesiące roku mogą przynieść jeszcze szybszy wzrost cen. Leszek Balcerowicz, prezes NBP, stwierdził natomiast, że kurs złotego jest jednym, ale nie jedynym czynnikiem obserwowanym przez RPP. Opublikowane o godz. 16.00 dane makroekonomiczne okazały się słabe. Były wsparciem dla rynku obligacji, walutowy nie zareagował. O godz. 16.30 dolar wyceniany był na 3,1660 zł, a euro na 4,10 zł, wobec 3,16 zł i 4,10 zł o godz. 9.30. Dolar po przełamaniu 3,14 zł ma teraz opór na poziomie 3,18 zł. Wsparcie jest na 3,14 zł. Jeśli kurs dolara pod ten poziom szybko nie powróci, powstanie formacja odwróconej głowy z ramionami zapowiadająca wzrost do 3,35 zł.

Na rynku międzynarodowym nadal utrzymuje się pozytywne nastawienie do dolara. Bezpośrednim pretekstem do osłabienia euro był wczoraj apel Herve Gaymarda, francuskiego ministra finansów, do administracji USA o zapobieżenie słabości dolara. Inwestorzy i bez takich wypowiedzi patrzą przychylnym okiem na walutę amerykańską. Czekają na posiedzenie FOMC 1-2 lutego (komitet sterujący polityką monetarną USA), podczas którego zostaną podniesione stopy procentowe. W ciągu dnia kurs euro ustanowił dwumiesięczne minimum 1,2924 USD. O godz. 16.30 euro kosztowało 1,2960 USD, a dolar wyceniany był na 103,10 JPY. Kurs EUR/USD ma nadal opór na pułapie 1,33, a wsparcie na poziomie 1,29.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zaczął się odwrót od złotego