Żądamy od państwa aż 48 mld zł

Jarosław Królak
02-03-2009, 06:46

Prawnicy Prokuratorii Generalnej mają pełne ręce roboty. I liczą się z coraz większą liczbą przegranych procesów. Przeciwko skarbowi toczy się 1,5 tys. procesów.

Dotarliśmy do najnowszych danych o wysokości żądań odszkodowawczych od skarbu państwa. Z informacji uzyskanych w Prokuratorii Generalnej (PG), kancelarii prawniczej broniącej w sądach interesów państwa, wynika, że w 2008 r. wartość roszczeń spadła. W ubiegłym roku obywatele i firmy wystąpili do sądów o 8,8 mld zł odszkodowań. To o 3,3 mld zł mniej niż w 2007 r. Na razie PG jest skuteczna. Na 642 zakończone procesy w 2008 r. przegrała tylko 78. Państwo wypłaciło jedynie 37,5 mln zł odszkodowań, z czego za błędy fiskusa zaledwie 516 tys. zł. Dziś w sumie toczy się 1,5 tys. procesów. Firmy i obywatele żądają od państwa 48 mld zł!

Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej, obawia się, że 2009 r. państwo będzie zmuszone wypłacać więcej niż dotychczas.

— Spodziewamy się, że w tym roku może być więcej spraw przegranych przez skarb państwa. Szczególnie w zakresie reprywatyzacji —mówi Marcin Dziurda.

Być może także firmy zaczną wygrywać procesy podatkowe. Bliski ostatecznego zwycięstwa jest już Centrozap Katowice, któremu w listopadzie ubiegłego roku sąd pierwszej instancji przyznał 42,5 mln zł. Spore szanse na wygraną mają też  Optimus Technologie (walczy o 36 mln zł) i  MCI Management, domagający się 38,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żądamy od państwa aż 48 mld zł