Zadbaj o emeryturę

Komentarz partnera
opublikowano: 30-11-2016, 22:00

Weronika Dejneka
zastępca dyrektora w Biurze Zarządzania Produktami


Najlepszym sposobem na uzmysłowienie sobie, czym grozi bezczynność w kontekście samodzielnego oszczędzania, jest przyjrzenie się prognozom stopy zastąpienia, czyli stosunku wysokości emerytury do zarobków. Według Rady Gospodarczej przy Premierze stopa zastąpienia w roku 2060 wyniesie ok. 28-32 proc. ostatniego wynagrodzenia. Prognozy te nie pozostawiają złudzeń — musimy sami zadbać o nasze przychody na emeryturze. Z raportu Fundacji Kronenberga z września 2016 r. wynika, że 70 proc. ankietowanych uważa, że warto oszczędzać, natomiast robi to zaledwie 13 proc. Polaków.

Jak więc zadbać o nasze bezpieczeństwo finansowe w przyszłości? Receptą jest systematyczne, długofalowe oszczędzanie. Comiesięczne odkładanie chociażby niewielkiej kwoty pozwoli w długim horyzoncie czasowym zgromadzić znaczny kapitał na przyszłość. Wielu z nas ma jednak problem ze zmobilizowaniem się do regularnego oszczędzania albo nie wie, jak i gdzie zacząć to robić. Dlatego warto skorzystać z nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi, skonstruowanych przez profesjonalistów właśnie po to, żeby umożliwić nam zgromadzenie kapitału na emeryturę.

Na szczególną uwagę zasługują indywidualne konto emerytalne (IKE) oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Są to typowe rozwiązania stworzone w ramach III filara, umożliwiające regularne oszczędzanie. Jedną z zalet tych produktów, poza niskimi kosztami prowadzenia, są korzyści podatkowe. W przypadku IKE, na które w 2016 r. można wpłacić maksymalnie 12 165 zł, wypłata pieniędzy w wieku emerytalnym nie będzie obciążona podatkiem od zysków kapitałowych. Wpłaty na IKZE natomiast możemy corocznie odliczać w rozliczeniu podatkowym i płacić niższe podatki, oszczędzając podwójnie. Wykorzystując limit wpłat na IKZE, który w 2016 r. wynosi 4866 zł, będzie można oszczędzić na podatku przeszło 875 zł rocznie (przy 18-procentowej stawce podatku) albo 1557 zł (przy 32-procentowej stawce podatku). Od pieniędzy wypłacanych z IKZE zapłacimy tylko 10 proc. podatku. Przy wpłatach 131 zł miesięcznie przez 40 lat w IKZE i korzystaniu z ulgi podatkowej uzyskamy ponad 11,3 tys. zł dodatkowych oszczędności przy 18-procentowej stawce podatku dochodowego oraz 20,1 tys. zł przy 32-procentowej stawce podatku dochodowego. Wpłacając te same pieniądze do IKE, zaoszczędzimy przy wypłacie pieniędzy ponad 26 tys., korzystając z ulgi w podatku od zysków kapitałowych.

Nie sposób także nie nawiązać do planów rządowych w zakresie zmian w emeryturach. Program Budowy Kapitału opracowany przez Ministerstwo Rozwoju to kompleksowa strategia, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polaków poprzez zmobilizowanie ich do samodzielnego (w ramach IKE i IKZE) oszczędzania na emeryturę, a także do uczestnictwa w grupowych formach gromadzenia pieniędzy oferowanych przez pracodawców. To właśnie wśród grupowych planów oszczędzania planowane są główne zmiany. Nie możemy także zapomnieć o zmianach w wieku emerytalnym. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że czasu na gromadzenie oszczędności będzie coraz mniej. Także im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej!

   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu