„Żaden bank nie powinien handlować na własny rachunek”

MD
opublikowano: 21-01-2010, 18:13

…uważa Barack Obama. Prezydent USA ogłosił propozycje kolejnych ograniczeń działalności największych spółek finansowych.

- Choć system finansowy jest dziś znacznie silniejszy niż był rok temu, wciąż działa według dokładnie tych samych zasad, jakie niemal doprowadziły do jego załamania – oświadczył prezydent Obama. – Moja wola zreformowania systemu umacnia się kiedy widzę powrót do starych praktyk w niektórych z tych firm, które z nią walczą, kiedy widzę rekordowe zyski u tych samych firm,  twierdzących, że nie mogą pożyczać więcej pieniędzy małym firmom, nie mogą stosować niższego oprocentowania kart kredytowych i nie mogą zwrócić pieniędzy podatnikom, które posłużyły ich ratowaniu. To dokładnie ten rodzaj nieodpowiedzialności, który ujawnia konieczność przeprowadzenia reform – dodał.

Prezydent zapiedział następujące rozwiązania:

1. Ograniczenie działalności

Prezydent i jego zespół ekonomiczny będą pracować z Kongresem nad rozwiązaniami, które spowodują iż żaden bank lub inna instytucja finansowa, w skład której wchodzi bank, nie będzie posiadać, inwestować lub wspierać funduszu hedgingowego lub funduszu private equity, a także prowadzić handlu na własny rachunek, który nie ma na celu przyniesienia korzyści klientom. 

2. Ograniczenie wielkości

Prezydent zapowiada ograniczenie możliwości konsolidacji w branży finansowej przez ustalenie dopuszczalnego udziału w rynku lub wielkości należności.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / „Żaden bank nie powinien handlować na własny rachunek”