Zadłużenie globalnych korporacji wzrośnie nawet o 600 mld USD w tym roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-07-2021, 12:51

Ożywienie gospodarcze skłoni globalne korporacje do wydawania zgromadzonych w trakcie pandemii pieniędzy i do zwiększenia nakładów kapitałowych co znacznie pogłębi skalę ich zadłużenia, donosi Reuters.

3D Animation Production Company/Pixabay

Powołując się na prognozy opracowane przez firmę Janus Henderson agencja podaje, że w skutek boomu w nakładach kapitałowych, wypłatach dywidend i skupach akcji w drugiej połowie tego roku globalne zadłużenie netto przedsiębiorstw zwiększy się od 500 do nawet 600 mld USD do końca 2021 r. osiągając pułap 8,8-8,9 bln USD.

W ubiegłym, stojącym pod znakiem pandemii roku, całkowite zadłużenie wzrosło o 10,2 proc. do rekordowych 13,5 bln USD, podczas gdy dług netto – liczony jako całkowity dług minus gotówka – wzrósł tylko nieznacznie do 8,3 bln USD.

Zadłużenie wzrosło i rośnie systematycznie, ale zasoby gotówki poszybowały w górę, rynki są szeroko otwarte, a wolny przepływ gotówki przyspiesza, więc firmy łapią dobry wiatr w żagle i stawiają na inwestycje – ocenili Tom Ross i Seth Meyer menedżerowie portfeli o stałym dochodzie w Janus Henderson.

Specjaliści przewidują również, że wskaźniki niewypłacalności pozostaną na niskim poziomie, prawdopodobnie poniżej 1 proc. i wzrosną tylko nieznacznie w 2022 r., chociaż podkreślili, że sektory takie jak linie lotnicze i wypoczynek będą nadal poważnie zagrożone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane