Zadowolona Polska Grupa Farmaceutyczna

MAR
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

Nowe akwizycje zagranicznych spółek oraz wprowadzenie Pharmena Poland na New Connect — to główne plany PGF na 2008 r.

Nowe akwizycje zagranicznych spółek oraz wprowadzenie Pharmena Poland na New Connect — to główne plany PGF na 2008 r.

Do końca tego roku Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) planuje zakup spółek specjalizujących się w dystrybucji farmaceutyczne co najmniej w dwóch krajach. Zarząd nie ujawnia jednak, które rynki leżą w zasięgu zainteresowania grupy, ani kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na inwestycje. Natomiast planowane wprowadzenie na New Connect Pharmeny, w której spółka ma 49 proc. udziałów, odbędzie się — według Jacka Szwajcowskiego, prezesa PGF — najprawdopodobniej jeszcze w pierwszej połowie 2008 r. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają pozwolić na dalsze finansowanie badań nad innowacyjnym lekiem, prowadzonych w Kanadzie.

Wśród kolejnych tegorocznych planów lidera rodzimego rynku hurtowego farmaceutyków znalazło się upublicznienie walorów lub zaproszenie inwestora co najmniej do jednej ze spółek córek. Jak podkreśla Szwajcowski, uzyskane w ten sposób pieniądze pozwolą łódzkiej hurtowni na dalszy rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie to kontynuacja procesu inwestycyjnego — w 2007 r. hurtownia wydała na to ponad 266 mln zł. Wśród trzech najważniejszych inwestycji znalazły się m.in. akwizycja spółki Apexim i litewskich hurtowni oraz budowa magazynu w Poznaniu.

Komentując uzyskane przez spółkę wyniki zarząd nie krył zadowolenia.

— To był dobry rok dla firmy. Mimo dużych nakładów inwestycyjnych uzyskaliśmy kolejny rekordowy wynik i zgodnie z zapowiedziami osiągnęliśmy dwucyfrową dynamikę wzrostu zysku netto — przyznał Jacek Szwajcowski.

Rynek nie podzielił jednak tego entuzjazmu i w odpowiedzi na ogłoszone wyniki walory spółki straciły wczoraj 1,9 proc.

— Uzyskane przez PGF wyniki w czwartym kwartale były gorsze niż spodziewał się rynek. Przyczyn można upatrywać w wyższej dynamice kosztów sprzedaży oraz ogólnego zarządu, poniesionych na skutek restrukturyzacji części detalicznej i rozwoju całej grupy. Dały znać o sobie również rosnące koszty finansowe z tytułu obsługi zadłużenia spółki — wyjaśnia Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK.

W tym roku PGF chce obniżyć wskaźnik kosztów oraz przekroczyć 5 mld zł sprzedaży. Po czterech kwartałach 2007 roku zysk netto całej grupy wraz z dołączonymi spółkami litewskimi wzrósł do 74,6 mln zł z 62,5 mln zł w 2006 r., a przychody ze sprzedaży zwiększyły się odpowiednio do 4,4 mld zł (z 4 mld zł).

19,3 proc. O tyle wzrósł zysk netto narastająco po czterech kwartałach 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu