Zadyszka rynku leków

AT
06-04-2011, 00:00

Rynek farmaceutyczny urośnie w 2011 r. tylko o 4 proc. Winna jest ustawa refundacyjna.

Rynek farmaceutyczny urośnie w 2011 r. tylko o 4 proc. Winna jest ustawa refundacyjna.

Eksperci już oceniają skutki noweli ustawy refundacyjnej. Jak wynika z danych firmy PMR, rynek farmaceutyczny w cenach końcowych wzrośnie w tym roku o 4 proc. r/r do 30,9 mld zł. W 2012 r. zwyżka sięgnie 3 proc., do 31,7 mld zł, a w 2013 r. 4 proc., do 32,9 mld zł.

— W latach 2011-13 spodziewamy się umiarkowanego wzrostu sprzedaży z powodu planowanych ograniczeń wydatków państwa na refundację [ustawa zamraża budżet na leki refundowane – przyp. red]. Zmniejszy się też siła nabywcza pacjentów w wyniku wzrostu cen tych leków, który będzie rezultatem nowelizacji — mówi Monika Stefańczyk z PMR.

Spowolnienie nie ominie rynku szpitalnego.

— W ciągu najbliższych trzech lat rynek wartościowo nie urośnie. Wyniesie 2,9 mld zł — mówi Monika Stefańczyk.

Już teraz Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) tnie koszty. Przykładowo wydatki na programy terapeutyczne poniesione przez NFZ w 2010 r. wyniosły około 1,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 33 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jednak w 2011 r. na realizację programów terapeutycznych NFZ zamierza wydać 1,5 mld zł, co oznacza spadek o 6 proc.

— Będzie to jedyny przypadek zmniejszenia wydatków NFZ na programy lekowe w ciągu ostatnich sześciu lat — mówi Monika Stefańczyk.

W tym roku dość wysoką dynamiką będzie mógł się pochwalić segment OTC i leki na receptę, które w odróżnieniu od OTC, będą ciszyły się wzmożonym zainteresowaniem tylko przez chwilę.

— W przypadku Rx do intensyfikacji zakupów może dojść bezpośrednio przed wejściem w życie przepisów o sztywnych cenach i marżach, co będzie miało miejsce 1 stycznia 2012 r. — mówi Monika Stefańczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zadyszka rynku leków