Zagłębie otwiera bramę gospodarczą

Marta Bellon
opublikowano: 17-02-2010, 00:00

Jaworzno, Czeladź, Sosnowiec i Będzin uzbrajają tereny pogórnicze w infrastrukturę. I zapraszają inwestorów.

Jaworzno, Czeladź, Sosnowiec i Będzin uzbrajają tereny pogórnicze w infrastrukturę. I zapraszają inwestorów.

Czeladź (woj. śląskie) wkrótce rozpocznie inwestycję we Wschodniej Strefie Ekonomicznej. Miasto uzbroi tereny, które chce sprzedawać przedsiębiorcom. Poszukuje wykonawcy infrastruktury technicznej strefy oraz drogi z infrastrukturą towarzyszącą.

To część projektu o nazwie Gospodarcza Brama Śląska (GBŚ), w który zaangażowały się cztery miasta Śląska i Zagłębia: Jaworzno, Czeladź, Sosnowiec i Będzin. Ma on zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną województwa.

W planach jest uzbrojenie w infrastrukturę 590 ha niezagospodarowanych terenów, na których przedsiębiorcy będą mogli rozwijać biznes i tworzyć nowe miejsca pracy, napędzając lokalną gospodarkę. Prace pochłoną 47 mln EUR, z czego wsparcie unijne wyniesie 40 mln EUR: Jaworzno otrzyma 11,8 mln EUR dofinansowania, Sosnowiec — 15,6 mln EUR, Będzin — 6,4 mln EUR, a Czeladź — 6,2 mln EUR.

Śląsk i Zagłębie mają atuty, które powinny przyciągać inwestorów.

— Są nimi: duży rynek ponaddwumilionowej aglomeracji, najlepsza w kraju infrastruktura drogowa i dostępność wielu ciekawych terenów inwestycyjnych, które jednak często, jako tereny pokopalniane, wymagają dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Dlatego GBŚ, jako wspólną inicjatywę kilku miast, należy ocenić pozytywnie — mówi Marek Sienkiewicz, specjalista od stref ekonomicznych firmy Deloitte.

Inwestycję w ramach GBŚ jako pierwsze rozpoczęło Jaworzno, które jest liderem projektu. Dwa lata temu ruszyły prace na terenie byłej kopalni Kościuszko, zniszczonym przez przemysł, ale atrakcyjnym, bo położonym w samym centrum miasta.

Ponad 12 ha uzbrojono w infrastrukturę, wybudowano drogę i przyłączono kanalizację. W ubiegłym roku pogórniczy obszar zamienił się w dwie działki inwestycyjne, jedna z nich już znalazła nabywcę, druga zostanie wystawiona na sprzedaż w połowie roku.

Duże inwestycje w ramach GBŚ przygotowuje też Sosnowiec. Obszar byłej KWK Niwka-Modrzejów miasto zamierza uzbroić w infrastrukturę, a budynki zaadaptować dla potrzeb Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Planuje także uzbroić niezagospodarowany teren w rejonie Maczki-Bór i przeznaczyć go pod produkcję i usługi.

Współpraca miast w przyciąganiu przedsiębiorców to dobry przykład dla innych.

— Ten projekt daje szansę na aktywizację gospodarczą terenów poprzemysłowych. Przy obecnej koniunkturze gospodarczej trudniej o inwestorów, ale działamy na rzecz ich pozyskania. Gdy koniunktura się polepszy, my już będziemy gotowi — mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna

Marta Bellon

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane