Zagranica docenia akcje BRE

Michał Długokęcki
opublikowano: 23-04-2001, 00:00

Zagranica docenia akcje BRE

Najbardziej w ostatnich dniach wśród akcji banków zyskiwały walory BRE, choć na wczorajszej sesji ich cena nieznacznie spadła do poziomu 128 złotych. Akcje BRE Banku znajdują się w trendzie wzrostowym już od początku kwietnia. Ich cena wzrosła w tym czasie blisko 17 proc. Wysokie obroty na czwartkowej sesji przy wzroście kursu o prawie 5 proc. mogą wskazywać, że część inwestorów przystąpiła już jednak do realizacji zysków.

Trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę tak dobrej passy akcji BRE Banku w ostatnich dniach. Wydaje się, że wpływ na czwartkową zwyżkę mogła mieć ostatnia decyzja Fed o obniżeniu stóp procentowych. Może mieć ona bowiem dla BRE większe znaczenie niż dla pozostałych banków. Na najbliższym NWZA banku ma bowiem zapaść decyzja o gigantycznej emisji euroobligacji o wartości 4 mld złotych. W sytuacji obniżenia oprocentowania na rynku dolarowym oraz oczekiwań obniżenia stóp procentowych w strefie Euro bank ma więc dużą szansę na obniżenie kosztów odsetkowych.

Wpływ na kurs akcji BRE może mieć również zapowiedź wypłaty dywidendy wysokości 5 złotych na akcję, co jest dobrym sposobem do realizacji części zysków dla inwestorów instytucjonalnych. Do wzrostu kursu akcji BRE Banku mogła się również przyczynić poprawa wyceny spółek z sektora zaawansowanych technologii. Bank jest bowiem silnie zaangażowany w inwestycje w tym sektorze i mogą one mieć decydujące znaczenie dla tegorocznych wyników finansowych BRE. Wzrost ceny akcji BRE może świadczyć o zwiększeniu zaangażowania zagranicznych inwestorów instytucjonalnych na polskim rynku. Bank jest bowiem tradycyjnie jedną z ich ulubionych spółek, co wynika z wysokiej płynności akcji i unikalnej strategii BRE jako banku korporacyjnego i inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Długokęcki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zagranica docenia akcje BRE