Zagranica inwestuje w Polsce o połowę mniej

MAG
opublikowano: 06-06-2018, 19:00

Raport za 2017 r. potwierdził szacunki NBP – Polska ściągnęła o połowę mniej zagranicznego kapitału niż rok wcześniej. Na świecie spadek był mniejszy.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie spadły prawie o jedną czwartą, w Polsce – o ponad połowę, wynika z World Investment Report, najnowszego raportu UNCTAD. Nie wyglądamy dobrze ani na tle najbliższych sąsiadów, ani Europy. Co gorsza, USA, najważniejszy inwestor na świecie i jeden z bardziej znaczących w Polsce, mogą teraz koncentrować się na lokalnym rynku, bo zachęca do tego polityka prezydenta Trumpa.

Jednak w tym roku eksperci UNCTAD mają dla Polski także kilka dobrych wieści. Nasz kraj wskoczył na piąte miejsce wśród krajów, które są najważniejszymi uczestnikami globalnego łańcucha wartości. W 2010 r. nie było nas w pierwszej 20.

Polska nie jest odosobniona ani w rządowych programach, których celem jest rozwój niektórych sektorów, bo takie strategie ma dziś niemal każde państwo, ani w ochronie własnych interesów. W 2015 r. nasz kraj wprowadził przepis, zgodnie z którym zagraniczny inwestor musi mieć zgodę na zakup 20 proc. udziałów w spółce o znaczeniu strategicznym. Jednak podobne przepisy obowiązują we Włoszech, Chinach, USA, Niemczech czy Rosji.

Perspektywy na ten rok są umiarkowanie optymistyczne: globalne BIZ urosną o 5 proc. do 1,5 bln USD. Z badania przeprowadzonego wśród menedżerów międzynarodowych koncernów wynika, że prawie 80 proc. planuje w tym roku większe niż w ubiegłym inwestycje. Na dodatek najwięcej z nich – 29 proc. przewiduje, że pieniądze trafią do krajów rozwiniętych. Z ankiety wśród agencji promocji inwestycji wynika, że w tych krajach najwięcej, 73 proc. wydatków trafi do sektora ICT, 42 proc. do usług profesjonalnych, po 33 proc. do sektorów farmaceutycznego i motoryzacyjnego, a po 30 proc. – do maszynowego i usług administrowania. W Polsce te branże są mocno rozwinięte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranica inwestuje w Polsce o połowę mniej