Czytasz dzięki

Zagranica kupowała na potęgę amerykańskie akcje w I kw.

opublikowano: 22-06-2020, 18:37

Zagraniczni inwestorzy wykorzystali załamanie na rynku jakie było efektem wybuchu pandemii koronawirusa i zdynamizowali zakupy akcji amerykańskich spółek.

Będąc właścicielami 16 proc. amerykańskiego rynku akcji korporacyjnych, w ciągu trzech miesięcy do marca włącznie kupili akcje na tamtejszych giełdach o wartości 187 mld USD, w efekcie czego byli największymi nabywcami amerykańskich walorów w pierwszym kwartale 2020 r. 

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Tymczasem indeks S&P500 od historycznego szczytu z 19 lutego po informacjach o wybuchu pandemii i wprowadzeniu obostrzeń i nakazu dystansu społecznego spadł o 34 proc. do lokalnego minimum odnotowanego 23 marca. 

Inwestorzy zagraniczni nadal będą nabywcami netto amerykańskich akcji w tym roku i zastąpią korporacje jako największe źródło popytu na akcje (300 mld USD) – twierdzi bank Goldman Sachs.

Podkreśla, że jedną z zachęt dla zagranicznego popytu było osłabienie dolara. Prognozuje, że amerykańska waluta może osłabić się o 20 proc. w porównaniu z ostatnim szczytem.

Instytucja oczekuje również około 33-proc. spadku zysków spółek, co powoduje spadek wartości programów wykupu akcji własnych (buyback) o 50 proc. do 370 mld USD w 2020 r.

100 firm wchodzących w skład indeksu S&P500, które odpowiadały za 45 proc. wykupów w 2019 r. zawiesiło skup, a wartość buyback do chwili obecnej spadła o 49 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Fox Biusiness

Polecane