Zagranica sprzedaje złotego z powodu obaw o budżet

opublikowano: 26-09-2003, 11:11

WARSZAWA (Reuters) - W trakcie piątkowej sesji kurs złotego spadł o ponad 1,0 procent wobec dolara i o 0,7 procent do euro. Było to związane ze sprzedażą polskiej waluty przez zagranicznych inwestorów obawiających się o kondycję finansów publicznych w 2004 roku, uważają dealerzy.

"Uruchomiły się automatyczne zlecenia sprzedaży, co było wywołane obawami o przyszłoroczny budżet" - powiedział strateg walutowy z jednego z londyńskich banków.

Jednak niektórzy dealerzy w Warszawie uważają, że spadek ten mógł zostać wywołany raczej ruchami spekulacyjnymi, wykorzystującymi panującą na rynku nerwowość.

"Wielu zagranicznych inwestorów przykłada do budżetu większą uwagę niż należy, przez co winduje rynek i możliwe są ruchy spekulacyjne" - powiedział dealer z międzynarodowego banku w Warszawie.

W czwartek źródło rządowe powiedziało Reuterowi, że istnieje możliwość przekroczenia 55-procentowego progu ostrożnościowego relacji długu do PKB w przyszłym roku, co będzie miało dużo groźniejsze konsekwencje niż się rynki do tej pory spodziewały.

-------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 11.00------------------------------------

Euro/złoty 4,5444 wobec 4,5143 o godzinie 9.48

Dolar/złoty 3,9600 wobec 3,9331

((Autor: Patrick Graham; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel.

22 6539700, Reuters Messaging: patrick.graham.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranica sprzedaje złotego z powodu obaw o budżet