Zagranica ucichła, obroty w dół

Artur Szymański
opublikowano: 07-09-2005, 00:00

Wtorkowa sesja zamieniła się w śmiertelnie nudą konsolidację. Prawie cały dzień WIG20 dryfował w bok. Gaśnie aktywność inwestorów. Jeszcze w piątek obroty były gigantyczne, ponad 1,4 mld zł w przypadku 20 największych spółek. W poniedziałek handel zamknął się kwotą trzykrotnie niższą, a na drugiej sesji tygodnia aktywność była tak niska, jak w ostatnich dniach sierpnia.

O ile jednak z poniedziałkowego spadku obrotów posiadacze akcji mogą być zadowoleni, bo indeksy traciły na wartości, o tyle wtorkowa obniżka wartości handlu może napawać niepokojem. Inwestorzy mieli bowiem okazję do odrobienia poniedziałkowych strat, ale nie bardzo kwapili się do skorzystania z niej. Dobry klimat stwarzały zwyżki na giełdach zachodniej Europy oraz na Węgrzech.

WIG20 wprawdzie wzrósł o 0,76 proc., ale w mało przekonującym stylu. Po pierwsze, taka zwyżka jest zasługą ostatnich sekund notowań. Tuż przed fixingiem wzrost był o połowę skromniejszy. Po drugie, myląca jest wartość obrotów. Podliczono je na 487 mln zł, ale aż 105 mln zł to pakiet 1 mln akcji TVN, jaki przeszedł przez rynek w ostatniej sekundzie sesji.

Gdyby odjąć jej wartość od sumy obrotów, okazałoby się, że wyniosły one około 380 mln zł. W piątek już po pierwszej godzinie sesji notowano 500 mln zł. To porównanie dobrze obrazuje skalę niemocy krajowych graczy pozbawionych wsparcia ze strony zagranicznych inwestorów. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na ich powrót. Będzie on zapewne tyle efektowny, co zaskakujący. Jak zwykle.

Największe spółki nie zanotowały istotnych zmian kursów. Spokojnie minął dzień akcjonariuszom PKN Orlen, Telekomunikacji Polskiej i PKO BP, których kursy minimalnie wzrosły przy obrotach rzędu 50-87 mln zł. Wyróżniającym się sektorem były banki, w czołówce spółek zyskujących na wartości znalazły się Pekao, BZ WBK i BRE Bank. O prawie 3 proc. zdrożały walory GTC, lecz przy śmiesznie niskich obrotach 218 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zagranica ucichła, obroty w dół