Zagranicy nie widać

Marek Knitter
opublikowano: 29-01-2002, 00:00

Na wczorajszej aukcji bonów skarbowych przeważyły zlecenia od polskich instytucji finansowych. Aktywność inwestorów zagranicznych spadła praktycznie do zera. Pomimo tego popyt utrzymał się na stosunkowo dużym poziomie i wyniósł ponad 3,41 mld zł wobec oferty resortu wynoszącej 1,4 mld zł.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się papiery dłuższe, których średnia rentowność wzrosła do 9,6 proc. Bony półroczne ostatni raz resort wystawił na przetargu pod koniec 2001 r. Podczas wczorajszej aukcji, przy popycie ponad pięciokrotnie przewyższającym podaż, średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 9,857 proc.

Była to ostatnia aukcja przed planowanym na dzisiaj i jutro spotkaniem Rady Polityki Pieniężnej. Większość ekonomistów jest pewna, że dojdzie do obniżki stóp procentowych przynajmniej o 150 punktów bazowych. Jeżeli rada dokona cięć i pozostawi nadzieje na kolejne redukcje, rentowności bonów skarbowych podczas kolejnych przetargów będą spadały. Karuzela inwestorów grających pod kolejną obniżkę stóp procentowych ponownie zostanie uruchomiona.

Na kolejnym przetargu MF zdecydowało się podwyższyć ofertę bonów półrocznych o kolejne 200 mln zł. Obniżono natomiast podaż rocznych papierów, która wyniesie jedynie 900 mln zł. Podaż tej wielkości wydaje się jednak sumą w pełni gwarantującą uzyskanie korzystnych ofert inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zagranicy nie widać