Zagraniczne banki chcą otwierać filie w Polsce

opublikowano: 11-03-2004, 17:50

PAP: Prowadzone są rozmowy sondażowe przez banki, które chcą otwierać filie w Polsce - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej Główny Inspektor Nadzoru Bankowego Wojciech Kwaśniak.

"Są to inwestorzy zarówno z państw Unii Europejskiej, jak i spoza Unii, w tym z Azji i krajów ościennych, takich jak Rosja i Ukraina" - powiedział Kwaśniak.

Komisja nadzoruje prawie 80 proc. rynku finansowego w Polsce - poinformował Wojciech Kwaśniak. Te obliczenia uwzględniają, poza bankami, także firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i emerytalne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i domy maklerskie.

"Nadzór bankowy to tak jak w medycynie prewencja (...). Chodzi o to, by nie było poważniejszej choroby" - powiedział w czwartek prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Wydawanie bankom zgody na działalność w Polsce zajmuje się Komisja Nadzoru Bankowego. W czwartek odbyło się setne posiedzenie komisji. Działa ona od 1998 r. na podstawie Prawa Bankowego i ustawy o Narodowym Banku Polskim. Szefem komisji jest prezes NBP. Jej zadaniem jest kontrola banków i ochrona deponentów.

W ciągu sześciu lat KNB zleciła m.in. procesy naprawcze 23 bankom, w tym PKO BP. Siedem takich procesów zakończyło się sukcesem, a 12 banków połączyło się z innymi. Programy naprawcze realizowało również 259 banków spółdzielczych.

Komisja podejmowała też działania restrukturyzacyjne w ośmiu bankach. Dzięki temu - według szacunków - sektor bankowy nie stracił 2,5 mld zł, a bezpieczne pozostały oszczędności o wartości 3 mld zł.

Aktywa sektora bankowego wynosiły na koniec ubiegłego roku 489 mld zł, stanowiły 60,8 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagraniczne banki chcą otwierać filie w Polsce