Zagraniczne TFI radzą sobie lepiej za granicą

Anna Borys
opublikowano: 09-05-2008, 00:00

Kwiecień pokazał, że zagraniczne towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) potrafią wykorzystać lepszą koniunkturę na światowych giełdach. Krajowe towarzystwa działające na tych samych rynkach zostały w tyle. W ostatnim miesiącu najwięcej w grupie produktów oferowanych przez zagraniczne TFI i dostępnych na naszym rynku zarobił dla swoich klientów Robeco Chinese Equities D (EUR) 17,01 proc. Jest to wycena w naszej walucie. W euro wynik z kwietnia wyniósł 19,22 proc. Na drugim miejscu uplasował się Fortis Fund Equity Turkey (EUR). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 15,65 proc. w złotowych. Wynik rośnie do 17,84 proc. po uwzględnieniu oryginalnej waluty portfela. Podium zamyka Templeton China A (USD), który wypracował stopę zwrotu 13,63 proc. Zmiana wartości portfela liczona w dolarach wynosi 13,82 proc.

Znakomite wyniki to rezultat znacznego ocieplenia na rynkach wschodzących. Większość parkietów rozwijających się w kwietniu rosła szybko. Główny indeks w Hongkongu zyskał w tym okresie 11,94 proc. Niewiele słabiej zachowywał się parkiet turecki. ISE National 100 Indeks, główny wskaźnik tamtejszego rynku, zyskał 11,41 proc. Hinduscy gracze też nie mieli powodów do narzekań. BSE SENSEX 30 skoczył w kwietniu o 10,52 proc. Dobra passa panowała także w niektórych sektorach, na przykład energetycznym. Indeks S&P 500 Energy skoczył w poprzednim miesiącu o 10,87 proc. Zarządzający wykorzystali szansę.

Stopy zwrotu produktów zagranicznych, oferowanych przez krajowe TFI, są dużo gorsze. Najlepszy fundusz z naszego podwórka zarobił dla swoich klientów 7,77 proc. Wynik ten wypracował DWS Parasol Subfundusz DWS BRIC. Był on niewiele lepszy od numeru dwa, który wypracował stopę zwrotu na poziomie 7,44 proc. w ujęciu złotowym i 9,47 proc. w przeliczeniu na euro. Chodzi o Arka BZ WBK Energii. Podium zamyka Skarbiec Akcji Nowej Europy. Wartość jego jednostki inwestycyjnej w kwietniu wzrosła o 6,30 proc.

Tym razem krajowych towarzystw nie można wytłumaczyć nawet różnicami kurso-

wymi. Zazwyczaj silnie umac-

niający się złoty ścinał wyniki produktów oferowanych przez nasze TFI. W kwietniu złoty wprawdzie umocnił się, ale bardzo nieznacznie. Waluta europejska straciła w tym okresie 1,72 proc., a amerykańska 0,24 proc.

Anna Borys

Zagraniczne TFI wystrzeliŁy w gÓrĘ...

Stopa zwrotu w kwietniu z funduszy oferowanych przez zagraniczne TFI

Stopa zwrotu w kwietniu

(w zł) (w walucie)

Robeco Chinese Equities D (EUR) 17,01 proc. 19,22 proc.

Fortis Fund Equity Turkey (dis) (EUR) 15,65 proc. 17,84 proc.

Templeton China A (acc) (USD) 13,63 proc. 13,82 proc.

Fortis L Fund Real Estate Securities Asia (USD) 13,37 proc. 13,56 proc.

HSBC GIF Chinese Equity EC (USD) 13,14 proc. 13,33 proc.

...krajowe na tych rynkach zostaŁy w tyle

Stopa zwrotu w kwietniu z funduszy zagranicznych oferowanych przez krajowe TFI

Stopa zwrotu w kwietniu

(w zł) (w walucie)

DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS BRIC 7,77 proc. –

Arka BZ WBK Energii FIO (EUR) 7,44 proc. 9,47 proc.

SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC — Akcji Nowej Europy 6,30 proc. –

Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Rynków Dalekiego Wschodu 6,13 proc. –

DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa 6,08 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu