Zagraniczni zarządzający o sytuacji na giełdach

AB
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Zagraniczni zarzĄdzajĄcy o sytuacji na gieŁdach

Chiny idą jak burza

Makroekonomiczne perspektywy gospodarki chińskiej pozostają silne. Wzrost PKB obniży się z 11,4 proc. w ubiegłym roku do około 10 proc. w roku bieżącym. Spodziewamy się, że chiński eksport zwolni, ale oczekujemy, że zarówno popyt wewnętrzny, jak i inwestycje w infrastrukturę będą nadal w trendzie wzrostowym. Nowo wybrany rząd zapowiedział, że nie tylko zamierza przeciwdziałać przegrzaniu chińskiej gospodarki i wzrostowi inflacji, lecz także zadeklarował, że będzie przeciwdziałał spowolnieniu gospodarczemu.

Victoria Mio

Robeco

Europa lepsza niż USA

Europa nie uniknie spowolnienia spowodowanego sytuacją w USA oraz zamieszaniem na rynkach finansowych. W bieżącym roku spodziewamy się wzrostu gospodarczego na poziomie 1,4 proc., a w przyszłym na poziomie 1,3 proc. Należy zachować ostrożne podejście szczególnie wobec poziomu zysku w spółkach, gdyż znajdują się one w ostatnich etapach cyklu. Podczas gdy główne kraje europejskie, czyli Niemcy i Francja, są w dobrej sytuacji gospodarczej, to na obrzeżach strefy euro, czyli w Irlandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Hiszpanii wskaźniki są już znacznie słabsze. W szerszym kontekście wyceny spółek europejskich są znacznie niższe niż w USA.

HSBC Investments

Bessy wcale nie ma

Indeks S&P 500 spadł od listopada o 12 proc., podczas gdy w kryzysie w 2001 jego wycena spadła o połowę. Nie wydaje się, abyśmy mieli do czynienia z przeciągającą się bessą. Obecna sytuacja jest po prostu inna. Podczas kryzysu w 2001 r. mieliśmy do czynienia z przesadzonymi wycenami akcji, a teraz mamy przesadzone wyceny na rynku mieszkaniowym. Nie wydaje nam się, aby ten właśnie czynnik mógł doprowadzić do takich spadków, jak w 2001 r. Obecna siła i znaczenie rynków wschodzących spowodują, że amerykańska recesja będzie płytka.

William De Vijlder

Fortis Investments

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu