Zagrożeń nie brakuje

  • Marek Rogalski
opublikowano: 29-03-2016, 22:00

Dobra passa złotego trwa, a głównym motorem napędowym jest sytuacja międzynarodowa.

Dopóki inwestorzy będą przekonani, że główne banki centralne nie będą się spieszyć z odchodzeniem od luźnej polityki, a nawet mogą ją pogłębić (w najbliższych miesiącach Bank Japonii, a jesienią Europejski Bank Centralny), dopóty rynki wschodzące będą się cieszyć większym zainteresowaniem — o ile oczywiście sprzyjająca będzie sytuacja wewnętrzna poszczególnych krajów.

Po zmasowanej krytyce działań PiS, do jakiej doszło na początku roku, inwestorzy przeszli na tzw. tryb wyczekiwania. Za złotym przemawiają dobre dane z gospodarki, które tym samym ograniczają potencjalną dyskusję nad ewentualną obniżką stóp procentowych, która mogłaby być odpowiedzią na utrzymujące się zbyt długo ujemne wskazania inflacji.

W rezultacie w sytuacji, kiedy do luzowania polityki nieoczekiwanie powrócili Węgrzy i wprowadzili ujemną stopę depozytową O/N, o podobnym kroku co jakiś czas napomykają Czesi, a w Rumunii rośnie napięcie polityczne, to złoty staje się liderem regionu.

Niemniej przestrzeń do jego dalszego umocnienia jest już ograniczona, gdyż inwestorzy będą coraz częściej spoglądać na trudną drugą połowę roku. O ile podwyżka stóp przez Fed pod koniec kwietnia jest mało realna, o tyle taki ruch w lipcu lub we wrześniu jest możliwy. Większym zagrożeniem może być ewentualny brexit — referendum w Wielkiej Brytanii zaplanowano na 23 czerwca — i rynki będą się na to pozycjonować już kilka tygodni wcześniej.

Tymczasem w kraju czekać nas będzie ocena ratingu przez kolejną agencję, która może (choć wcale nie musi) uwzględnić zagrożenia, jakie płyną dla budżetu na 2017 r. O tym, że potrzeba będzie aż o 12 mld zł więcej z tytułu podatków, informował ostatnio wiceminister finansów Leszek Skiba. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu