Zagrożenia dla eksportu drobiu

[SW, PAP]
opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Polskie firmy produkujące i eksportujące mięso drobiowe mogą stracić ponad 370 mln zł z powodu umacniającego się złotego

Polskie firmy produkujące i eksportujące mięso drobiowe mogą stracić ponad 370 mln zł z powodu umacniającego się złotego — wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

— Symulacja została wykonana z przyjęciem założenia, że obecny kurs euro na poziomie ok. 4,15 zł utrzyma się przez cały bieżący rok. Gdyby jednak okazało się, że kurs byłby niższy o ok. 2 proc. od obecnego, to zmniejszenie przychodów sektora mięsa drobiowego wyniosłoby 520 mln zł — tłumaczy Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Izba przeanalizowała także inne scenariusze. Z jej kalkulacji wynika, że nawet gdyby obecna sytuacja na rynku walutowym uległa poprawie i dominującym kursem wymiany złotego na euro był poziom około 4,24 zł, to i tak zagraniczne przychody branży przeliczone na złote zmalałyby o ponad 220 mln zł. Zdaniem dyrektora KIPDiP, umacniająca się polska waluta nie musi prowadzić do zmniejszenia wolumenu eksportu. Większość firm nie ma wyjścia i musi eksportować, nawet ze stratą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [SW, PAP]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu