Zaha Hadid, słynna architektka, nie żyje

AR
opublikowano: 31-03-2016, 19:38

Miała 65 lat. Zaha Hadid, pierwsza kobieta, która zdobyła nagrodę Pritzkera, zmarła nagle z powodu ataku serca w czwartek w Miami - informują media.

Zaha Hadid zmarła nagle w Miami na Florydzie. Lekarze orzekli, że była to śmierć z powodu ataku serca. Jej architekturę można podziwiać w wielu miastach na całym świecie. Do najbardziej znanych projektów należą m.in. London Aquatics Center zbudowane na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, MAAXI, czyli Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie, skocznia narciarska w Insbrucku oraz innowacyjny Pawilon Most zbudowany z okazji EXPO 2008 w Saragossie w Hiszpanii.

Była przedstawicielką dekonstruktywizmu. W 2004 roku, jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła Nagrodę Pritzkera, najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie dla architektów. Rok wcześniej została laureatką Nagrody Miesa van der Rohe za projekt przystanku tramwajowego w Strasburgu. Brytyjska architektka z pochodzenia była Irakijką.

O śmierci Zahy Hadid poinformowała jej pracownia architektoniczna w Londynie.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane