Zainteresowani kupnem już są

Marcin Musioł
opublikowano: 07-12-2006, 00:00

Ema-Elektrocarbon, producent szczotek elektrycznych, ma zostać sprywatyzowany. Oferta już w styczniu.

Fabryka Podzespołów Elektrotechnicznych Ema-Elektrocarbon z Tarnowskich Gór jest jednym z przedsiębiorstw podlegających wojewodzie śląskiemu Tomaszowi Pietrzykowskiemu. W przyszłym roku spółka ma zostać sprywatyzowana. Na wniosek wojewody postępowanie w tej sprawie rozpoczęto w sierpniu.

— Do końca grudnia zostanie przeprowadzona analiza przedprywatyzacyjna i wycena przedsiębiorstwa, wykonywana przez firmę Holox. Na początku stycznia natomiast wojewoda śląski zaprosi zainteresowanych inwestorów do składania ofert — wyjaśnia Kacper Boroń, dyrektor wydziału skarbu państwa i przekształceń własnościowych w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Ema-Elektrocarbon produkuje szczotki elektryczne wykorzystywane m.in. w motoryzacji oraz urządzeniach AGD. W 2005 r. przedsiębiorstwo przy przychodach ze sprzedaży rzędu 11,1 mln zł zanotowało stratę netto 441 tys. zł. Po dwóch kwartałach tego roku przychody zakładu osiągnęły wartość 6,3 mln zł, a zysk netto 48 tys. zł. Firma zatrudnia około 200 osób.

— Zakład nie jest obecnie zagrożony niewypłacalnością, jednak potrzebuje dużych nakładów inwestycyjnych — dodaje Kacper Boroń.

Klika podmiotów zadeklarowało już zainteresowanie zakupem fabryki. Mają wśród nich być jego bezpośredni konkurenci oraz instytucje finansowe. Jednak do czasu oficjalnego ogłoszenia oferty Kacper Boroń nie chce ujawnić konkretów.

To już druga próba prywatyzacji przedsiębiorstwa. Pierwsza zdarzyła się w 2002 r. Wtedy jednak nie udało się znaleźć inwestora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Musioł

Polecane