Zainteresowanie zagranicy naszym rynkiem umacnia złotego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 16:38

Duże zainteresowanie inwestorów rynkami Europy Wschodniej umocniło złotego i otworzyło drogę do kolejnej zwyżki do 4,01 zł za euro. Rynek długu czeka na decyzję FED we wtorek. Euro przebiło poziom techniczny 4,05 i kosztuje 4,039 zł. Zdaniem dilerów kolejny silny poziom wsparcia to 4,01 zł za euro.

Duże zainteresowanie inwestorów rynkami Europy Wschodniej umocniło złotego i otworzyło drogę do kolejnej zwyżki do 4,01 zł za euro. Rynek długu czeka na decyzję FED we wtorek. Euro przebiło poziom techniczny 4,05 i kosztuje 4,039 zł. Zdaniem dilerów kolejny silny poziom wsparcia to 4,01 zł za euro.

"Ewidentnie widać duże zainteresowanie zagranicy. Londyn silnie kupuje złotego" - powiedział Filip Starowieyski, diler PKO BP.

Gracze zainteresowani są walutami innych krajów regionu. Silnie zyskuje czeska korona, a władze monetarne Ukrainy zezwoliły na kolejne umocnienie hrywny.

Dilerzy sądzą jednak, że potencjał umocnienia złotego jest ograniczony, a poziom 4,01-4,0 jest nie do przebicia przed wyborami.

"4 zł jest nie do ruszenia w kontekście wyborów i niepewności co do losu ustaw o świadczeniach emerytalnych górników" - powiedział Starowieyski.

Premier Marek Belka zwrócił się w piątek do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o zawetowanie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przedłużającej prawo górników do wcześniejszego przechodzenia na emerytury. Wejście w życie ustawy może kosztować budżet 0,35 proc. PKB rocznie.

Na rynku długu gracze czekają na wynik wtorkowego posiedzenia FED.

Rynek spodziewa się, że Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy na posiedzeniu w tym tygodniu po raz dziesiąty z rzędu stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

Rentowność papierów dwuletnich w poniedziałek wynosiła 4,66 proc. w porównaniu do 4,68 proc. w piątek, pięcioletnich 4,95 proc. wobec 4,93 proc., a dziesięcioletnich, podobnie jak na piątkowym zamknięciu, 4,95 proc.

Piotr Mariański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu