Zainwestuj w Łempicką

  • Ewa Bednarz
04-11-2012, 12:48

Masz kilka milionów dolarów pod ręką? W poniedziałek w nowojorskim Sotheby’s będzie licytowany „Akt na tarasie” Tamary Łempickiej, a dwa dni później w nowojorskim Christie’s „Portret markiza d'Afflito. Estymacja pierwszego z dzieł wynosi 2-3 mln USD, drugiego 4-6 mln USD.

Dziś tak wysokie ceny szacunkowe prac Łempickiej nie dziwią. W rankingu Skate's Top Artists malarka zajmuje 88 miejsce. Dotychczas na aukcje trafiło 13 jej obrazów o łącznej wartości prawie 62 mln USD. Średnia cena za jeden wyniosła więc ponad 4,7 mln USD, a jeszcze w 1999 r. „Akt na tarasie” można było kupić za 167,5 tys. USD.

Nu sur une terasse, Tamara Łempicka
Wyświetl galerię [1/2]

Nu sur une terasse, Tamara Łempicka

Najdrożej sprzedanym dziełem artystki jest „Le reve (Rafaëla sur fond vert)” znany również pod polskim tytułem „Marzenie”. Przed rokiem – 2 listopada – został wystawiony na aukcji w nowojorskim Sotheby′s z szacunkową wyceną 5-7 mln USD, ale licytowany był do prawie 8,5 mln USD. Historia tego obrazu była również inspiracją dla Ellisa Avery'ego do napisania powieści o romansie Łempickiej i Rafaeli Fano zatytułowanej „Ostatni akt”.

Do Łempickiej nie tylko przyznają się Polacy, ale również Rosjanie, którzy napędzali ceny także innych artystów pochodzących z ich stron. Skate w swoich zestawieniach określa Łempicką raz jako malarkę polską, raz rosyjską, a nawet amerykańską polskiego pochodzenia. W rzeczywistości urodziła się w Moskwie, ale zawsze czuła się Polską, tak jak jej matka. Sfałszowała nawet akt urodzenia zmieniając miejsce urodzenia na Warszawę.

Dorastała jednak w Petersburgu. Wśród rosyjskiej arystokracji żyłoby się Łempickiej dobrze, ale nastała rewolucja. Uciekła więc do Paryża, co dzisiejszym kolekcjonerom wyszło na dobre, bo właśnie tam w atmosferze szalonych lat 20., namiętności i rodzącego się art deco, zaczęła malować.

– Malowałam królów i prostytutki, tych, którzy są dla mnie inspiracją i powodują, że czuję wibracje – mówiła.

Do dziś zachwyca precyzja jej i pędzla, intensywność barw i stylizowany obraz świata w kanciastych formach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zainwestuj w Łempicką