Zajdel-Kurowska: 5,5 proc. wzrostu PKB w 2008 r. nie jest zagrożone

ISB
opublikowano: 20-08-2008, 15:25

Przyjęte w ustawie budżetowej realne tempo wzrostu gospodarczego w 2008 r. na poziomie 5,5% nie jest zagrożone, wynika ze  środowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej.

"Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej jest niższa od prognozy MF (7,6% r/r), co może być efektem spowolnienia dynamiki eksportu z tytułu mocnego złotego i słabszej koniunktury u naszych parterów z UE" - napisała Zajdel-Kurowska w komentarzu do środowych danych.

Wiceminister dodała, że cieszy wciąż wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej, co świadczy o zaawansowanym procesie inwestycyjnym.

"Uwzględniając lipcowe dane o produkcji i oczekiwane tendencje w II połowie roku, wydaje się, że realne tempo wzrostu gospodarczego w skali całego roku 2008 przyjęte w ustawie budżetowej na poziomie 5,5% nie jest zagrożone" - podsumowała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister poinformowała także, że obecnie trwają prace nad aktualizację założeń makroekonomicznych do projektu budżetu na 2009 rok.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę, że produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 1,9% m/m i wzrosła o 5,6% r/r. Ceny producentów wzrosły natomiast o 0,1% m/m i 2,3% r/r. Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali odpowiednio odczytów na poziomie 7,1% oraz 2,5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zajdel-Kurowska: 5,5 proc. wzrostu PKB w 2008 r. nie jest zagrożone