Zajdel-Kurowska: Inflacja powróci do 2,5 proc. w połowie 2009 r.

ISB
opublikowano: 13-11-2008, 15:19

Spadek inflacji w październiku (do 4,2% r/r) zawdzięczamy gównie taniejącym paliwom oraz niższym cenom rekreacji i  kultury, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Resort oczekuje spadku inflacji do 4,0% r/r w grudniu tego roku i powrotu do celu banku centralnego, wynoszącego 2,5%, w połowie 2009 r.

"Prognozujemy że inflacja obniży się poniżej 4% w grudniu, a do celu inflacyjnego powróci już w połowie przyszłego roku. Prognoza średniorocznej inflacji w 2009 roku na poziomie 2,9% pozostaje bez zmian" - napisała w komentarzu do danych o inflacji Zajdel-Kurowska.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w czwartek, że inflacja w październiku wyniosła 0,4% m/m i 4,2% r/r wobec 4,5% w październiku. Analitycy ankietowani przez agencję ISA szacowali poziom wskaźnika CPI w ubiegłym miesiącu na 4,1%, zaś resort finansów - na 4,2%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zajdel-Kurowska: Inflacja powróci do 2,5 proc. w połowie 2009 r.