Zajdel-Kurowska: Inflacja w 2008 roku będzie wyższa niż założone 2,3 proc.

ISB
19-02-2008, 15:33

Inflacja w 2008 roku będzie wyższa niż 2,3% założone w budżecie, poinformowała Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów we wtorek.

"Inflacja na poziomie 2,3% założone w budżecie jest nie do zrealizowania. Niezależnie od tego, że zgodnie z założeniami w drugiej połowie roku zacznie spadać" - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek.

Wiceminister dodała, że największą niewiadomą, dotyczącą poziomu tegorocznej inflacji są ceny żywności. "Nie ma jeszcze na tyle dużo danych, aby ocenić, czy trend wzrostu cen żywności jeszcze potrwa, czy już wygasa" - podkreśliła. Według niej, innymi niewiadomymi mogą być czynniki sezonowe, np. susza czy "cykl świński".

Zajdel-Kurowską niepokoją też informacje o możliwych wzrostach cen gazu, które mogą wynieść nawet 30%.

"Apogeum inflacji będzie na pewno w pierwszym kwartale 2008 roku, ale nie wiadomo, jaki będzie poziom tego wskaźnika, ponieważ dopiero w lutym GUS poda nowy koszyk inflacyjny"- powiedziała.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w piątek. W grudniu ub. roku inflacja roczna wyniosła 4,0% r/r. (ISB)

lk/maza/amo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zajdel-Kurowska: Inflacja w 2008 roku będzie wyższa niż założone 2,3 proc.