Zajdel-Kurowska: podwyżki stóp o 50 pb neutralne dla gospodarki

opublikowano: 31-01-2007, 10:19

RPP powinna podnieść stopy procentowe o 50 pb - wobec 4 proc. obecnie w przypadku głównej stopy referencyjnej - w I połowie tego roku, uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna podnieść stopy procentowe o 50 pb - wobec 4,0% obecnie w przypadku głównej stopy referencyjnej - w I połowie tego roku, uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Według niej, takie zacieśnienie polityki pieniężnej nie zaszkodzi gospodarce.

„Myślę, że jest szansa lub ryzyko - w zależności, jak na to patrzymy - że stopy procentowe wzrosną w pierwszej połowie tego roku” - powiedziała Zajdel-Kurowska w środowym wywiadzie dla radia PiN.

„50 pb jest to takie podejście bardzo ostrożne. Myślę, że gospodarce nie zaszkodzi, a z drugiej strony - pokaże, że RPP czuwa nad procesem inflacyjnym” - dodała wiceminister.

Podkreśliła, że RPP powinna podjąć decyzję o zmianie poziomu stóp procentowych, jak tylko ujawnią się czynniki popytowe.

„Wydaje mi się, ze jeżeli inflacja zbliży się niebezpiecznie do środka celu inflacyjnego, to będzie moment, kiedy rada teoretycznie już powinna te stopy podnieść” - powiedziała Zajdel-Kurowska.

W grudniu 2006 roku inflacja konsumencka wyniosła 1,4% r/r - bez zmian wobec listopada wobec celu inflacyjnego banku centralnego wynoszącego 2,5% (+/- 1 pkt proc.).

Zdaniem wiceminister, dopiero okres wakacyjny pokaże trend inflacji na koniec roku.

„Największa niewiadomą jest to, co będzie się działo na rynku żywnościowym w wakacje. Jeżeli nie nastąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności klimatyczne, które wpływają bądź pozytywnie, bądź negatywnie na ceny żywności, inflacja może być albo w granicach 1,5%, albo w granicach 2,5%” - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Posiedzenie RPP kończy się w środę wczesnym popołudniem. Analitycy nie oczekują po nim jeszcze decyzji o podwyżce stóp procentowych, wskazując, że trzem „jastrzębiom” trudno będzie znaleźć większość w radzie. Niemniej jednak część ekonomistów oczekuje zacieśnienia polityki pieniężnej w dalszej części tego roku. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane