Zajdel-Kurowska: rynek w zawieszeniu, czeka na konkrety

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 12:07

Rynek finansowy jest obecnie w zawieszeniu, czeka na konkrety - powiedziała w poniedziałek PAP główny ekonomista Citibanku Handlowego Katarzyna Zajdel-Kurowska, komentując wyniki wyborów prezydenckich i zwycięstwo w nich Lecha Kaczyńskiego.

Rynek finansowy jest obecnie w zawieszeniu, czeka na konkrety - powiedziała w poniedziałek PAP główny ekonomista Citibanku Handlowego Katarzyna Zajdel-Kurowska, komentując wyniki wyborów prezydenckich i zwycięstwo w nich Lecha Kaczyńskiego. 

    Dodała, że na początku dnia złoty osłabił się o trzy grosze, ale następnie rynek ustabilizował się. WIG20 na otwarciu zaczął notowania na poziomie 2322,77 pkt, a o godz. 11.30 wzrósł do 2354,13 pkt.

     "Wszyscy wierzą, że to nie jest koniec świata i teraz trzeba czekać, co się będzie działo z rządem. Teraz języczkiem uwagi są rozmowy koalicyjne i jeśli zostanie zawiązana koalicja PO-PiS, a program będzie rozsądny w sensie rynkowym, to myślę, że nic się takiego nie wydarzy" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

    Dodała, że ryzyko poważnej korekty na rynku mogłoby się pojawić, gdyby PO nie zgodziło się wejść do koalicji lub też program byłby "bardzo rozmiękczony".

    Zwróciła uwagę, że wyborów nie wygrał "człowiek znikąd", a ponadto "wciąż rynki bardzo mocno wierzą w to, że powstanie koalicja". Dodała, że w Polsce władzę ma rząd i premier, a nie prezydent. "Prezydent ma prawo weta, ale wszystkie decyzje ekonomiczne podejmuje rząd. Jeżeli w skład rządu będą wchodzić przedstawiciele PO, którzy gwarantują stabilność rynkową, to nastąpi uspokojenie na rynku" - zaznaczyła.

    Dodała, że dzisiejsze pytania uczestników rynku z Londynu i Tokio dotyczą zapowiedzi prezydenta-elekta, że w 2010 r. powinno zostać zorganizowane referendum w sprawie przyjęcia euro przez Polskę. 

    Jeszcze w niedzielnym wywiadzie, przed ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich, prezydent-elekt Lech Kaczyński zapowiedział w wywiadzie dla Reutera możliwość przeprowadzenia w 2010 r. referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro.

    "Ale to nie prezydent decyduje o tym, kiedy wejdziemy do strefy euro. Ponadto jest to bardzo odległa sprawa. Sądzę, że w programie koalicyjnym znajdzie się zapis na ten temat i PO będzie miała też coś do powiedzenia w tym zakresie. Ponadto poparcie dla wejścia do strefy euro jest wciąż mocniejsze, powyżej 50 proc. Polacy są zadowoleni z wejścia do UE i tak samo są zwolennikami wejścia do strefy euro" - podkreśliła Zajdel-Kurowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zajdel-Kurowska: rynek w zawieszeniu, czeka na konkrety