Zajdel-Kurowska: rynki odebrałyby pozytywnie nominację Gilowskiej

Polska Agencja Prasowa SA
29-06-2006, 17:56

Powołanie wicepremiera-koordynatora polityki gospodarczej wzmocniłoby część gospodarczą rządu, a profesor Zyta Gilowska na tym stanowisku zostałaby pozytywnie odebrana przez rynki finansowe - powiedziała PAP w czwartek główny ekonomista Citibanku Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Powołanie wicepremiera-koordynatora polityki gospodarczej wzmocniłoby część gospodarczą rządu, a profesor Zyta Gilowska na tym stanowisku zostałaby pozytywnie odebrana przez rynki finansowe - powiedziała PAP w czwartek główny ekonomista Citibanku Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jednak Zajdel-Kurowska uważa, że propozycja premiera Kazimierza Marcinkiewicza, by Gilowska, zdymisjonowana kilka dni temu, objęła stanowisko wicepremiera ds. gospodarki, jest "zaskakująca".

"Rozumiem, że teraz niezręcznie byłoby odwoływać nowo powołanego ministra finansów, a że nie nadano mu teki wicepremiera, to rozwiązanie z powołaniem specjalnego wicepremiera - koordynatora polityki gospodarczej wzmacnia część gospodarczą rządu. Zamiast jednej osoby zajmującej stanowisko wicepremiera i ministra finansów byłyby dwie osoby, postrzegane jako specjaliści i eksperci w tej dziedzinie" - dodała.

Jak twierdzi Zajdel-Kurowska, mimo wszystko rynki finansowe swoim brakiem reakcji pokazały, że "nie przywiązują specjalnej wagi" do propozycji premiera. Przypomniała jednak, że nowy minister finansów został przez nie odebrany pozytywnie i prawdopodobnie tak byłoby z utworzeniem specjalnego stanowiska wicepremiera ds. gospodarczych dla prof.Gilowskiej.

Sąd Lustracyjny odmówił w czwartek wszczęcia lustracji Gilowskiej, gdyż uznał, że nie można lustrować z wniosku Rzecznika Interesu Publicznego osoby, która nie pełni już funkcji publicznej.

Premier zdymisjonował Gilowską w ubiegły piątek po tym, jak RIP wystąpił do sądu, podejrzewając kłamstwo lustracyjne. Od soboty nowym ministrem finansów jest Paweł Wojciechowski, były doradca premiera Marcinkiewicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zajdel-Kurowska: rynki odebrałyby pozytywnie nominację Gilowskiej