Zajdel-Kurowska: skutki kryzysu w USA są głównie odczuwalne na rynkach globalnych

PAP
18-09-2008, 13:06

Skutki kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych są przede wszystkim odczuwalne na rynkach globalnych - uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem, na ten kryzys "zareagowały głównie giełdy, a w znacznie mniejszym zakresie rynki obligacji czy walutowe".

"Kryzys wynika m.in. z przeszacowania, z +przegrzania+ koniunktury, która była na rynku akcyjnym w ostatnich dwóch latach. Szczególnie dotyczyło to rynków azjatyckich. Indeksy giełdowe rosły tam dynamicznie, bardziej niż wskazywałaby na to analiza fundamentalna czy podstawy gospodarek tych krajów" - powiedziała w Sejmie wiceminister.

Zajdel-Kurowska odniosła się również do sytuacji amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, który w poniedziałek wystąpił o sądową ochronę przed wierzycielami.

"Bankructwo Lehman Brothers to precedens w skali ostatnich kilku lat. Nie jest to bank uniwersalny, który oferuje szereg instrumentów finansowych dla gospodarstw domowych. Jest to bank inwestycyjny, który charakteryzuje się inną strategią biznesową niż uniwersalne banki oferujące depozyty czy kredyty gospodarstwom domowym" - wyjaśniła wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zajdel-Kurowska: skutki kryzysu w USA są głównie odczuwalne na rynkach globalnych