Zajdel-Kurowska: sprzedanie 30-letnich obligacji w jenach jest sukcesem

PAP
opublikowano: 12-11-2007, 16:54

Według wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, sprzedanie przez Polskę 30-letnich obligacji nominowanych w  jenach było dużym sukcesem.

W piątek Polska sprzedała obligacje 30-letnie nominowane w jenach o wartości 50 mld jenów (443 mln dolarów). Ministerstwo Finansów poinformowało, że kupującymi obligacje byli przede wszystkim japońscy inwestorzy instytucjonalni - banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne.

"Był to duży sukces ze względu na zawirowania na rynkach finansowych. Świadczy to o bardzo dobrym odbiorze Polski. Nasz kraj jest postrzegany jako wiarygodny emitent" - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom Zajdel-Kurowska.

Przypomniała, że była to siódma emisja na rynku japońskim, gdzie Polska jest obecna od 2003 r. Wcześniej uplasowaliśmy na tym rynku obligacje 5-letnie, 7-letnie, 10-letnie, 15-letnie i 20-letnie. Dodała, że Polska jako trzeci europejski emitent umieściła na rynku japońskim obligacje 30-letnie.

Podkreśliła, że Polska podtrzymuje zainteresowanie rynkiem japońskim, ale na razie jest zbyt wcześnie na podanie konkretnych planów.

Zajdel-Kurowska powiedziała też, iż z powodu niepewności na rynkach finansowych trudno powiedzieć, kiedy i jakie instrumenty Polska będzie emitować w przyszłym roku. Pod znakiem zapytania stoi też termin przyszłorocznej emisji obligacji nominowanych w euro. Dodała, że rynek europejski jest rynkiem strategicznym; w tym roku Polska wyemitowała 1,5 mld euro.

Pod koniec września wiceminister mówiła, że resort finansów chce przeprowadzić w I kwartale 2008 roku dużą emisję euroobligacji. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane