Zajdel-Kurowska: Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej

ISB
21-05-2008, 15:23

Kwietniowy wzrost produkcji przemysłowej pokazuje, że marzec był wypadkiem przy pracy i wracamy do trendu wysokich dynamik, wynika ze środowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Po dzisiejszych danych resort finansów nie będzie raczej zaskoczony, gdyby Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła w maju stopy procentowe.

"Kwietniowe dane na temat produkcji budowlanej pokazują, że marzec był wypadkiem przy pracy. W marcu bowiem mieliśmy bardzo duże spowolnienie, które prawdopodobnie wynikało z mniejszej ilości dni roboczych, co potwierdzają dzisiejsze dane, które wskazują, że wróciliśmy do wysokiej dynamiki produkcji" - powiedziała Zajdel-Kurowska w TVN CNBC Biznes.

Wiceminister finansów dodała, że także inne dane z gospodarki wskazują, że jest ona w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzeniem są także bardzo wysokie wpływy do budżetu oraz rosnąca konsumpcja. Produkcji nie przeszkadza także silny złoty.

"Wciąż dynamika eksportu jest wysoka, bowiem sektory, które zanotowały największe wzrosty, to są główne sektory z dużym portfelem zamówień eksportowych. To pokazuje więc, że pomimo silnej złotówki, mimo obaw, że presja aprecjacyjna jest mocna i negatywnie przekłada się na naszą konkurencyjność oraz pomimo spowolnienia koniunktury europejskiej, wciąż dynamiki są imponujące w głównych gałęziach przemysłu" - tłumaczy Zajdel-Kurowska.

Wiceminister nie zdecydowała się jednak na przewidywania dotyczące przyszłotygodniowej decyzji RPP, choć zaprezentowany przez nią "jastrzębi" tok myślenia wskazuje, że podwyżka stóp nie będzie dla resortu zaskoczeniem.

"Czynników, na które Rada wskazuje, jest wiele, mamy silny wzrost wynagrodzeń, mamy silny wzrost wynagrodzeń, ale jeszcze nie mamy danych o sprzedaży detalicznej. Przypuszczam jednak, że ten wzrost wynagrodzeń przekłada się również na wydatki konsumpcyjne, więc spodziewam się wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. Jednak to wszystko musi ocenić bank centralny" - analizuje Zajdel-Kurowska.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 4,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyła się o 14,9% wobec 1,0% w marcu (po rewizji).

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 17,0% m/m i wzrosła o 23,0% w ujęciu rocznym. W marcu było to 16,3% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zajdel-Kurowska: Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej