Zajdel-Kurowska: Wzrost cen żywości nie powinien być trwały

DI, PAP
opublikowano: 17-12-2007, 10:48

Wzrost cen żywności nie powinien być trwałym zjawiskiem - uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel- Kurowska.

"Na razie nie wydaje się, żeby wzrost cen żywności był czymś trwałym(...) Wydaje się, że nie wynika na razie ze wzrostu popytu krajowego" - powiedziała w poniedziałek PAP Zajdel-Kurowska.

Podkreśliła, że listopadowy wskaźnik inflacji CPI, bliski prognozom resortu, wywindowały przede wszystkim ceny żywności.

"Wzrost inflacji w listopadzie, podobnie jak w ostatnich miesiącach, był skutkiem wzrostu cen żywności. Potwierdziły się na razie nasze prognozy" - powiedziała wiceminister.

Ministerstwo Finansów prognozowało, że inflacja w listopadzie liczona w skali roku wyniesie 3,5 proc. Tymczasem, jak podał GUS, ceny towarów i usług wzrosły o 3,6 proc.

"Rodzi się pytanie, czy wzrost inflacji będzie trwały? Trudno na razie wyrokować. Trzeba patrzeć co dzieje się z inflacją bazową, a tutaj powoli rośnie rozstrzał między nią a wskaźnikiem CPI" - dodała wiceminister.

Inflacja bazowa w październiku wyniosła 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane