Zakaz piractwa może utrudnić eksport polskim firmom

SW
opublikowano: 25-04-2012, 00:00

Nowe przepisy w zakresie nielegalnego oprogramowania wpłyną na ograniczenie eksportu do USA.

W 2011 r. polski eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o ponad 40 proc. Nowe regulacje dotyczące zwalczania nieuczciwej konkurencji w zakresie nielegalnego oprogramowania mogą jednak wpłynąć na ograniczenie wymiany handlowej z USA. Szczegółowe informacje na temat nowych regulacji dotyczących eksportu do USA przedsiębiorcy znajdą na stronie eksportujelegalnie.pl. Partnerzy serwisu to Krajowa Izba Gospodarcza, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Deloitte, CompNet i LOG System — Centrum Zarządzania Zasobami.

Przepisy weszły już w życie w stanach Luizjana i Waszyngton. Umożliwiają wystąpienie na drogę prawną przeciwko firmie wykorzystującej nielegalne oprogramowanie lub sprzęt komputerowy w produkcji przeznaczonej na eksport do USA. Amerykańskie firmy są zobligowane do wystąpienia do swoich zagranicznych partnerów handlowych o gwarancje dotyczące nienaruszania praw autorskich do oprogramowania na etapie produkcji, dystrybucji,reklamy lub sprzedaży. W związku z tym polscy przedsiębiorcy zainteresowani eksportem na amerykański rynek powinni posiadać pełną i aktualną informację o oprogramowaniu zainstalowanym w firmowej sieci, posiadanych licencjach oraz zasobach sprzętowych.

— Niestety skala wykorzystywania nielicencjonowanego oprogramowania przez polskie firmy jest nadal znaczna. Mam nadzieję, że nowe przepisy wprowadzone w USA wpłyną na zmianę postrzegania tego zjawiska — mówi Mateusz Majewski z firmy CompNet realizującej audyty oprogramowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu