Zakaz ruchu dla ciężarówek od piątku zniesiony w całym kraju

Polska Agencja Prasowa SA
13-07-2006, 16:18

Od piątku, 14 lipca, przestaje obowiązywać zakaz ruchu dużych ciężarówek na terenie całego kraju - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na swoich stronach internetowych. Nadal obowiązują tzw. ograniczenia weekendowe.

Od piątku, 14 lipca, przestaje obowiązywać zakaz ruchu dużych ciężarówek na terenie całego kraju - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na swoich stronach internetowych. Nadal obowiązują tzw. ograniczenia weekendowe.

Zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, spowodowany wysokimi temperaturami, wprowadzono w ubiegłym tygodniu, początkowo na terenie kilku województw, a od 7 lipca na terenie całego kraju.

W środę zakaz zniesiono dla ośmiu województw, a od najbliższego piątku przestaje on obowiązywać na terenie całego kraju.

GDDKiA poinformowała w czerwcu, że w okresie od pierwszego piątku po zakończeniu roku szkolnego (tj. od 30 czerwca) do 31 sierpnia obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych.

Zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton obowiązuje w piątki w godzinach 18.00-22.00, w soboty w godzinach 7.00-14.00 i w niedziele w godzinach 7.00-22.00. Zakaz ten służy ułatwieniu podróży kierowców udających się na wypoczynek.

Zakaz ruchu dużych ciężarówek związany z utrzymującymi się w ostatnich dniach wysokimi temperaturami, spotkały się z protestami przewoźników. W ubiegłym tygodniu zaprotestowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD), a we wtorek list z protestem do ministra transportu wysłał Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego.

Organizacje te zwracają uwagę m.in. na fakt, że przymusowe przestoje ciężarówek powodują straty finansowe przewoźników.

Zdaniem ZMPD w okresach zakazu ruchu, ciężarówki parkują na wszystkich dostępnych parkingach drogowych. W momencie upływu terminu zakazu o godz. 22.00 wszystkie pojazdy ciężarowe jednocześnie pojawiają się na drogach, prowadzone przez kierowców, których wypoczynek w ciągu dnia, ze względu na wysoką temperaturę, był praktycznie niemożliwy.

Jak dowiedziała się PAP w GDDKiA, ograniczenia w ruchu ciężarówek są spowodowane złym stanem nawierzchni dróg. Ciężarówki nie są zagrożeniem dla dróg remontowanych w ostatnich latach, bo jakość ich nawierzchni jest wystarczająco wytrzymała na duże obciążenia.

Jakość materiałów użytych do budowy lub remontu dróg w latach 80. była jednak tak niska, że przy wysokich temperaturach ciężarówki mogą trwale zniekształcić nawierzchnię. Takich dróg jest dużo i w związku z tym zakaz ruchu wprowadzany jest na terenie całego województwa lub kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Zakaz ruchu dla ciężarówek od piątku zniesiony w całym kraju