Zakłady Azotowe Kędzierzyn nadal mają niższe o połowę dostawy gazu

Polska Agencja Prasowa SA
25-01-2006, 13:50

Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (ZAK) ciągle otrzymują mniej niż połowę gazu niezbędnego do normalnej produkcji - poinformował w środę PAP rzecznik przedsiębiorstwa Andrzej Hynek. Ograniczenia w dostawach do ZAK trwają od niedzieli.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (ZAK) ciągle otrzymują mniej niż połowę gazu niezbędnego do normalnej produkcji - poinformował w środę PAP rzecznik przedsiębiorstwa Andrzej Hynek. Ograniczenia w dostawach do ZAK trwają od niedzieli.

"W środę sytuacja nie uległa zmianie. Mimo monitów PGNiG nie jest w stanie zwiększyć wielkości dostaw. W efekcie +na pół gwizdka+ pracują instalacje wytwarzające nawozy saletrzane. Brakuje gazu do uruchomienia instalacji oxoplastów. Cały czas trwają prace związane z uruchamianiem zamarzniętych instalacji i z niedopuszczeniem do zamarznięcia pozostałych" - napisał Hynek w przesłanym PAP komunikacie.

"PGNiG zapewnia, że jak tylko sytuacja ulegnie poprawie, gaz zostanie podany" - dodał Hynek.

Kiedy ograniczono dostawy gazu do ZAK, Hynek podkreślał, że wiąże się to ze stratami dla zakładu. Ich rozmiar będzie zależał od tego, jak długo potrwa zmniejszenie dostaw. Kiedy straty zostaną wyliczone, kędzierzyńskie przedsiębiorstwo będzie starało się odzyskać te środki - zapowiadał Hynek.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA należą do największych odbiorców gazu w Polsce. Zużywają 50 tys. m sześć. tego surowca na godzinę. Wykorzystywany jest on do produkcji amoniaku, niezbędnego do produkcji nawozów sztucznych oraz tzw. gazu syntezowego - podstawowego składnika do produkcji alkoholi OXO (zmiękczaczy do tworzyw sztucznych) i ftalanów.

O ograniczeniu dostaw gazu do pięciu największych odbiorców przemysłowych zdecydował w niedzielę zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Powodem są niskie temperatury i wynikające z tego bardzo wysokie zużycie surowca oraz częściowe zmniejszenie jego dostaw z kierunku ukraińskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zakłady Azotowe Kędzierzyn nadal mają niższe o połowę dostawy gazu