Czytasz dzięki

Zakłady na dalszy wzrost rynku akcji w USA jak za czasu bańki dotkomów

opublikowano: 28-08-2020, 09:41

Rekordowy poziom amerykańskich rynków akcji nie zniechęca inwestorów. Rynek opcji pokazuje, że jest wręcz przeciwnie.

Bespoke Investment Group wskazuje na podwojenie liczby zakładów, w postaci opcji kupna S&P500, na dalszy wzrost rynków akcji w najbliższych miesiącach. Jest ich znacznie więcej niż przeciwnych pozycji.

- Entuzjazm inwestorów indywidualnych wobec tego rynku oraz duża zmienność  wcześniej w tym roku doprowadziły do boomu wolumenu na rynku opcji – głosi raport. – Większość wzrostu aktywności na tych derywatach skupia się na opcjach kupna – dodaje.

„Bycze” zakłady na rynku opcji nasiliły się w czasie kiedy rosną obawy, że rajd wzrostowy rozpoczęty w marcu, który wyniósł S&P500 i Nasdaq na historyczne szczyty, poszedł za daleko, co grozi gwałtowną korektą. 

Bespoke zauważa, że nie można przewidzieć kiedy rynek tąpnie, ale podkreśla, że ilość lewarowanych zakładów na dalszy jego wzrost może nasilić skalę spadków jeśli pokażą się katalizatory korekty.

Sean Darby, szef strategii w Jefferies ostrzegał wcześniej w tym tygodniu, że „niektóre wskaźniki zaczynają wchodzić w obszar euforii”. Bazujący na opcjach na S&P500 wskaźnik VIX, czyli Cboe Volatility Index, znany także jako „indeks strachu”, pozostaje powyżej historycznej średniej wynoszącej 19,40 przez 131 dni z rzędu. Analitycy DataTrek w raporcie opublikowanym w czwartek zwracają uwagę, że wysoki poziom VIX i jednoczesny wzrost rynków akcji jest nietypowy, ale nie bezprecedensowy. Przypomnieli, że podobnie było w latach 1996-2000 kiedy VIX trzymał się powyżej 20 w czasie kiedy rynek akcji rósł dynamicznie, co potem okazało się tzw. bańką dotkomów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane