Zakończenie komercjalizacji państwowych firm do końca 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 13:27

Komercjalizacja państwowych firm, czyli przekształcanie przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego powinna się zakończyć z grudniem 2006 r. - zaproponował rząd w nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt ustawy przyjął rząd Marka Belki.

Komercjalizacja państwowych firm, czyli przekształcanie przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego powinna się zakończyć z grudniem 2006 r. - zaproponował rząd w nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt ustawy przyjął rząd Marka Belki. 

W uzasadnieniu do ustawy napisano, że ustawa o przedsiębiorstwach państwowych jest przestarzała i nie pozwala Skarbowi Państwa na właściwe wykonywanie nadzoru właścicielskiego. Dlatego też, jak wyjaśniono w uzasadnieniu, trzeba przedsiębiorstwa państwowe przekształcić w spółki, by móc wykonywać nadzór właścicielski tak, jak przewiduje to kodeks spółek handlowych. 

Inna proponowaną zmianą, którą postulował poprzedni minister skarbu Jacek Socha - jest eliminacja konieczności uzyskania zgody rządu na komercjalizację w innym celu, niż prywatyzacja. Obecnie w takich przypadkach ta zgoda jest wymagana.

Projektodawcy chcieliby też, by uregulować przepisy określające zasady udzielania wsparcia i pomocy publicznej ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, którym dysponuje minister skarbu. Miałyby być one dostosowane do przepisów UE. 

W obecnym stanie prawnym minister skarbu nie może udzielać pomocy przedsiębiorstwom państwowym i spółkom, w których do Skarbu Państwa należy więcej niż 25 proc. akcji lub udziałów. Oznacza to, że nie można pomagać takim firmom, niezależnie od ich wielkości - a więc także niewielkim przedsiębiorstwom należącym do Skarbu Państwa.

W projekcie wpisano też rozwiązania, które nie dopuściłyby do przeprowadzania komunalizacji części spółek z udziałem Skarbu Państwa tak jak chcieli posłowie sejmu 4 kadencji, czyli bezpłatnego przejmowania przez samorządy państwowych firm.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z analiz rządu wynika, że problem ten dotyczyłby 55 podmiotów użyteczności publicznej. Według proponowanych rozwiązań akcje lub udziały takich spółek mogłyby być przekazywane samorządom tylko dla realizacji ich zadań własnych.

Inne regulacje wprowadziłyby dodatkowe zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa - np. nakaz zachowania większościowego pakietu akcji lub udziałów jednostek samorządu terytorialnego w spółce, a także ustanowienie zasady, że w przypadku prywatyzacji takiej spółki uzyskane środki musiałyby zostać przekazane do budżetu.

"Rozwiązania takie są konsekwencją przyjęcia, że decyzja jednostki samorządu terytorialnego o prywatyzacji spółki świadczy, że tej jednostce spółka nie jest potrzebna do wykonywania jej zadań własnych, a zatem nie było uzasadnionych podstaw do jej komunalizacji" - czytamy w uzasadnieniu.

Zaproponowano też zmianę przepisów, która uniemożliwiłaby dyrektorom komercjalizowanych przedsiębiorstw państwowych blokowanie wpisu firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. "Zdarzają się przypadki, w których dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych, nie zgadzając się z komercjalizacją przedsiębiorstwa z inicjatywy ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa lub z inicjatywy organu założycielskiego, wykorzystując fakt powołania ich do pierwszego zarządu Spółki odmawiają złożenia wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców KRS" - napisano w uzasadnieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane