Zakończył sie 24 godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach Kompanii Węglowej

IAR
18-12-2007, 08:32

Zakończył sie 24 godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach Kompanii Węglowej. W sumie wzięło w nim udział około 40 tysięcy górników pracujących w 16 kopalniach należących do spółki.

Górnicy domagają się podwyżek o 7 procent jeszcze w tym roku i dwukrotnie wyższych w przyszłym. Strajk przebiegał spokojnie. Górnicy pojawiali się w kopalniach ale nie pracowali. Nie obyło się jednak bez strat. Kompania Węglowa tylko w tym jednym dniu straciła około 40 milionów złotych. Górnicy w czasie jednej doby wydobywają bowiem około dwustu tysięcy ton węgla. Jeśli żadna ze stron nie podejmie rozmów, już jutro górnicy zadecydują o dalszej formie akcji - niewykluczony jest strajk generalny.

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadził wczoraj w Katowickim Holdingu Węglowym zwiazek zawodowy "Sierpień 80". Jeszcze w tym tygodniu ma tam zapaść decyzja o ewentualnym referendum strajkowym. Takie z kolei odbędzie się już dziś w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy pracujący w pięciu kopalniach należacych do tej spółki domagają się 11-procentowych podwyżek jeszcze w tym roku.

Bezterminowo strajkuje już załoga samodzielnej kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Ta z kolei chce renegocjować warunki porozumienia na mocy którego w przyszłym roku ma trafić do jastrzębskiej spółki. To wiąże się m.in. z podwyżkami dla pracowników kopalni.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zakończył sie 24 godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach Kompanii Węglowej