Zakopane planuje gminną emisję obligacji na wykup PKL

DI, PAP
opublikowano: 13-12-2011, 20:35

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher chce, by gminy na terenie których znajdują się obiekty Polskich Kolei Linowych (PKL), powołały konsorcjum, które wyemituje obligacje, aby w ten sposób pozyskać pieniądze na wykup akcji PKL.

Właściciel PKL, Grupa PKP w przyszłym roku zamierza sprzedać 100 proc. akcji w ofercie publicznej.

Obiekty PKL usytuowane są na terenie sześciu gmin z południa Polski: Zakopanego, Kościeliska, Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Czernichowa i Zawoi. Z ofertą emisji obligacji w wtorek zostali zapoznani przedstawiciele tych samorządów. Burmistrz Zakopanego chce, aby jeszcze w tym roku zapadła wspólna decyzja samorządowców, o zawiązaniu spółki gmin, mającej na celu emisję obligacji i wykup akcji PKL.

Według planu burmistrza Zakopanego, konsorcjum gmin powołałoby firmę zarządzającą infrastrukturą spółki. ”Samorząd nie jest powołany do tego, aby prowadzić działalność gospodarczą, dlatego musimy powołać firmę, która zarządzałaby infrastrukturą PKL-u” – powiedział Majcher.

Majcher obawia się, że inne oferty kupna PKL-u mogą być wyższe niż oferta gmin, ale liczy na to, że Grupa PKP przychyli się do oferty gmin. „Jestem przekonany, że oferta emisji obligacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym mieszkańców naszego regionu. Spotkałem się z wieloma opiniami mieszkańców Podhala, którzy twierdzą, że majątek PKL-u powinien pozostać majątkiem narodowym, aby każdy mógł posiadać jej część w postaci papierów wartościowych” – powiedział Majcher.

Zdaniem Majchra, emisja obligacji to szansa, że majątek PKL zostanie w rękach np. mieszkańców gmin z południa Polski.

Jak powiedział doradzający burmistrzowi Zakopanego Emil Stępień z Giełdy Papierów Wartościowych, pomysł emisji obligacji przeznaczonych na wykup akcji PKL ma duże szanse powodzenia. Jak twierdzi, konsorcjum gmin jest w stanie zgromadzić pieniądze potrzebne na wykup PKL. Jego zdaniem, pieniądze mogłyby pochodzić od indywidualnych inwestorów oraz od instytucji finansowych np. funduszy kapitałowych.

„Obligacje samorządowe cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, w obliczu zawirowań na rynkach finansowych” – powiedział Stępień i dodał, że emisja obligacji na wykup PKL to cel godny poparcia. Przypomniał, że pozyskiwanie finansowania przez samorządy w oparciu o rynek kapitałowy na cele inwestycyjne, nie jest nowością i z powodzeniem tą metodę realizują inne miasta w Polsce.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane